21.1 C
Athens
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Μουντιάλ 2022: Βραζιλία – Ελβετία 1-0, Τα highlights του αγώνα

Δύσκολη νίκη – πρόκριση για την Βραζιλία που επιβλήθηκε με 1-0 της Ελβετίας για τον έβδομο όμιλο του Μουντιάλ.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Κασεμίρο στο 83’

Η Βραζιλία, που παρατάχθηκε χωρίς τον Νεϊμάρ, δυσκολεύθηκε σε μεγάλο βαθμό από την οργανωμένη άμυνα της Ελβετίας.

Η «σελεσάο» έφτασε τους 6 βαθμούς και ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της στον όμιλο απέναντι στο Καμερούν. Η ομάδα του Μουράτ Γιακίν αντιμετωπίζει την Σερβία.

Η ομάδα της Βραζιλίας είχε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς, στο 12’. Ο Ριτσάρλισον γύρισε την μπάλα αλλά ο Βινίσιους κόπηκε από τους αμυντικούς της Ελβετίας.

Οι Βραζιλιάνοι δυσκολεύονταν να βρουν χώρους και να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα της ομάδας του Μουράτ Γιακίν. Είναι ενδεικτικό ότι οι Βραζιλιάνοι λίγες φορές απείλησαν την αντίπαλη εστία κατά το πρώτο 20λεπτο.

Η «σελεσάο» είχε μεγάλη ευκαιρία για γκολ στο 27’. Ο Βινίσιους έγινε αποδέκτης της μπάλας αλλά ο Ζόμερ έκανε σωτήρια επέμβαση. Ο τερματοφύλακας των Ελβετών είχε άλλη μια καλή επέμβαση σε σουτ του Ραφίνια, λίγο αργότερα.

Οι Ελβετοί μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και είχαν μία καλή στιγμή στο 53′ αλλά ο Σίλβα έδιωξε ένα γύρισμα του Βίντμερ.

Στο 56′ ο Ριτσάρλισον δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας μετά από σέντρα του Βινίσιους. Στο 64′ ο ποδοσφαιριστής της Ρεάλ Μαδρίτης σκόραρε μετά από ωραία κάθετη μπαλιά του Κασεμίρο. Το γκολ ακυρώθηκε αφού στο ξεκίνημα της φάσης ο Ριτσάρλισον ήταν οφσάιντ.

Η Βραζιλία έψαξε το γκολ κυρίως από στημένες φάσεις, αφού η άμυνα των Ελβετών ήταν καλά οργανωμένη.

Η «σελεσάο» πήρε το προβάδισμα με ένα τρομερό σουτ του Κασεμίρο στο 83′ ύστερα από πάσα του Ροδρίγο. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Βινίσιους έδωσε την μπάλα στον Ροδρίγο ο οποίος σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυντικών.

Βραζιλία (Τίτε): Άλισον, Μιλιτάο, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Άλεξ Σάντρο, Πακετά (46′ Ροντρίγκο), Κασεμίρο, Φρεντ (58′ Μπρούνο Γκιμαράες), Ραφίνια (72′ Άντονι), Βινίσιους, Ρισάρλισον (72′ Ζεζούς).

Ελβετία (Γιακίν): Ζόμερ, Βίντμερ, Ελβέντι, Ακάντζι, Ροντρίγκεζ, Φρόιλερ, Τζάκα, Σόου (76′ Εμπισέρ), Βάργκας, Ρίντερ, Εμπολό (76′ Σεφέροβιτς).

Εάν επιθυμείτε να σχολιάσετε το παραπάνω άρθρο ή οτιδήποτε άλλο στο Youfly, επισκεφτείτε τη σελίδα μας στο Facebook. Ή στείλτε μας μήνυμα στο Twitter. Για φωτογραφικό υλικό και ιστορίες, μεταβείτε στο Instagram μας.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) Youfly.com

Άκης Φωτόπουλος
Ο Άκης Φωτόπουλος ξεκίνησε τη δημοσιογραφία στην εφημερίδα Μακεδονία το 1983. Ασχολήθηκε με το αθλητικό, καλλιτεχνικό και τηλεοπτικό ρεπορτάζ. Έχει εργαστεί στα περιοδικά: Τηλέραμα, Ραδιοτηλεόραση, TV Zάπινγκ, ΕΝΑ, Εικόνες. Στη τηλεόραση εργάστηκε ως ρεπόρτερ στον τηλεοπτικό σταθμό Star Channel το διάστημα 1993 -95. Διετέλεσε υπεύθυνος επικοινωνίας του Alpha Θεσσαλονίκης την περίοδο 2005 -2007. Μέχρι πρότινος εργάζονταν στην εφημερίδα Έθνος της Κυριακής (TV Έθνος). Πλέον είναι συντάκτης στο youfly.com. Eίναι πατέρας ενός 11χρονου κοριτσιού, της Σοφίας.