20 C
Athens
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Mουντιάλ 2022: Καμερούν – Σερβία 3-3, Τα highlights του κορυφαίου αγώνα

Σε έναν από τους καλύτερους αγώνες που έχουμε δει μέχρι σήμερα στο Μουντιάλ με πολλές ανατροπές, το Καμερούν και η Σερβία ήρθαν ισόπαλες 3-3 σε αναμέτρηση – που έληξε πριν λίγη ώρα – για τον έβδομο όμιλο του Μουντιάλ. Δείτε τα 6 γκολ!

Το Καμερούν πήρε το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, οι Σέρβοι έκαναν την ανατροπή και προηγήθηκαν με 3-1 αλλά η ομάδα του Ρίγκομπερτ Σονγκ δεν κατέθεσε τα όπλα και μέσα σε τρία λεπτά, κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα, κάνοντας το 3-3 με πολύ ωραία σε εκτέλεση γκολ.

Η ομάδα της Αφρικής παίζει με τη Βραζιλία στο φινάλε του ομίλου ενώ οι Σέρβοι θα αντιμετωπίσουν την Ελβετία. Οι Καμερουνέζοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 10’. Ο Μίτροβιτς πέρασε τον Ενκουλού, σούταρε αλλά η μπάλα βρήκε το κάθετο δοκάρι.

Στο 16’ ο Ενκουλού σούταρε αλλά η προσπάθειά του κατέληξε άουτ. Στο 17′ η Σερβία έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Μίτροβιτς για ν’ ανοίξει το σκορ.

Στο 29′ ο Κούντε εκτέλεσε κόρνερ, ο Ενκουλού πήρε την κεφαλιά και ο Καστελέτο, που έμεινε αφύλαχτος από τους αμυντικούς της Σερβίας έκανε το 1-0 για την ομάδα του Ρίγκομπερτ Σονγκ. Οι Σέρβοι έδειξαν στη συνέχεια να μη μπορούν να αντιδράσουν, ενώ οι Αφρικανοί πίεζαν για ένα δεύτερο γκολ.

Mουντιάλ 2022: Καμερούν – Σερβία 3-3, Τα highlights του αγώνα

Στο 41’ ο Κόστιτς γύρισε την μπάλα αλλά ο Καστεγέτο απομάκρυνε ενώ στο 43’ η ομάδα του Σονγκ έχασε διπλή ευκαιρία. Μέσα σε δύο λεπτά το ματς ήρθε “τούμπα”. Στο 45+1′ Ο Τάντιτς εκτέλεσε φάουλ, ο Πάβλοβιτς σηκώθηκε με τον Ανγκισά να τον έχει χάσει και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Δύο λεπτά αργότερα η Σερβία έκανε το 2-1. Έπειτα από κλέψιμο ψηλά, ο Ζίβκοβιτς έστρωσε την μπάλα στον Σεργκέι Μιλίνκοβιτ-Σάβιτς, ο οποίος με όμορφο πλασέ με το αριστερό εκτός περιοχής, σκόραρε.

Η ομάδα του Στοΐκοβιτς μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 53′ η άμυνα του Καμερούν «πιάστηκε στον ύπνο», ο Ζίβκοβιτς πάσαρε στον ελεύθερο Μίτροβιτς, που έκανε το 3-1 για τους Σέρβους.

Το Καμερούν δεν κατάθεσε τα όπλα. Στο 63’ ο Αμπουμπακάρ βγήκε μόνος του, έσκαψε την μπάλα και νίκησε τον Μιλίκοβιτς – Σάβιτς. Το γκολ αρχικά ακυρώθηκε αλλά στη συνέχεια – μετά από εξέταση του VAR – μέτρησε κανονικά.

Στο 66′ η ομάδα του Καμερούν έφθασε στην ισοφάριση. Σε μια αντεπίθεση της ομάδας του Σονγκ  ο Τσούπο-Μότινγκ με πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι Σέρβοι έχασαν δύο διαδοχικές ευκαιρίες στο 76′ και το 78′ αλλά οι προσπάθειες του Μίτροβιτς και του Μιλίνκοβιτς – Σάβιτς κατέληξε άουτ. Λίγο πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου, ο Μίτροβιτς από καλό σημείο αστόχησε.

Καμερούν (Ρίγκομπερτ Σονγκ): Εμπασί, Φάι, Καστελέτο, Ενκουλού, Τόλο, Ανγκισά (81΄Γκουέτ), Κούντε (68΄Οντουά), Χόνγκλα (55΄Αμπουμπακάρ), Εμπεμό (81΄Ενκουντού), Τσούπο-Μότινγκ, Εκαμπί (68΄Μπασογκόγκ).

Σερβία (Ντράγκαν Στοΐκοβιτς): Β. Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Μιλένκοβιτς, Βέλκοβιτς, Πάβλοβιτς (56΄Στέφαν Μίτροβιτς), Α. Ζίβκοβιτς (78΄Ράντονιτς), Λούκις, Μαξίμοβιτς, Κόστιτς (92΄Τζούρισιτς), Τάντιτς, Σ. Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (79΄Γκρούγιτς), Μίτροβιτς.

Εάν επιθυμείτε να σχολιάσετε το παραπάνω άρθρο ή οτιδήποτε άλλο στο Youfly, επισκεφτείτε τη σελίδα μας στο Facebook. Ή στείλτε μας μήνυμα στο Twitter. Για φωτογραφικό υλικό και ιστορίες, μεταβείτε στο Instagram μας.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) Youfly.com

Άκης Φωτόπουλος
Ο Άκης Φωτόπουλος ξεκίνησε τη δημοσιογραφία στην εφημερίδα Μακεδονία το 1983. Ασχολήθηκε με το αθλητικό, καλλιτεχνικό και τηλεοπτικό ρεπορτάζ. Έχει εργαστεί στα περιοδικά: Τηλέραμα, Ραδιοτηλεόραση, TV Zάπινγκ, ΕΝΑ, Εικόνες. Στη τηλεόραση εργάστηκε ως ρεπόρτερ στον τηλεοπτικό σταθμό Star Channel το διάστημα 1993 -95. Διετέλεσε υπεύθυνος επικοινωνίας του Alpha Θεσσαλονίκης την περίοδο 2005 -2007. Μέχρι πρότινος εργάζονταν στην εφημερίδα Έθνος της Κυριακής (TV Έθνος). Πλέον είναι συντάκτης στο youfly.com. Eίναι πατέρας ενός 11χρονου κοριτσιού, της Σοφίας.