15.8 C
Athens
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Μουντιάλ 2022: Κροατία – Καναδάς 4-1, Τα highlights του αγώνα

Η Κροατία, με κορυφαίο παίκτη τον Κράμαριτς, διέλυσε 4-1 τον Καναδά για τον έκτο όμιλο του Μουντιάλ του Κατάρ. Οι φιναλίστ του Μουντιάλ της Ρωσίας έκαναν την ανατροπή αν και βρέθηκαν να χάνουν στο ξεκίνημα του αγώνα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς ήταν ο Αντρέι Κράμαριτς που πέτυχε δύο γκολ. Ένα τέρμα πέτυχε ο Μάρκο Λιβάγια, πρώην επιθετικός της ΑΕΚ.

Ο Καναδάς, μετά από αυτό το αποτέλεσμα, αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Η ομάδα του Τζον Χέρντμαν θα ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της στο Μουντιάλ αντιμετωπίζοντας στο τελευταίο της αγώνα το Μαρόκο.

Ο Καναδάς μπήκε στο ματς με γκολ από τα αποδυτήρια. Στο 2’ ο Ντέιβις πήρε την καρφωτή κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Μπιουκάναν. Οι Καναδοί αιφνιδίασαν τους Κροάτες σκοράροντας στην πρώτη τους τελική προσπάθεια στο ματς.

Στο 22’ η Κροατία είχε μία καλή ευκαιρία με τον Λιβάγια ο οποίος δεν κατάφερε να βρει το στόχο μετά από πάσα που δέχθηκε από τον Κόβασιτς. Στο 26’ η ομάδα του Ντάλιτς πέτυχε το γκολ αλλά το τέρμα του Κράμαριτς ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Οι Κροάτες απείλησαν ξανά στο 35’ με τον Λιβάγια. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Κράμαριτς έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από ωραία μπαλιά του Πέρισιτς και με ωραίο τρόπο ισοφάρισε σε  1-1.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Λιβάγια με δυνατό σουτ «έγραψε» το 2-1 για τους Κροάτες.

Στο 49’ το σουτ του Οσόριο έφυγε λίγο άουτ. Η Κροατία είχε ακόμη μία καλή στιγμή στο 51’ με τον Λιβάγια ενώ ο γκολκήπερ του Καναδά στο 54’ απέκρουσε σουτ του  Κράμαριτς.

Στο 56’ ο Λιβάκοβιτς έδιωξε σε κόρνερ προσπάθεια του Ντέιβιντ.

Στο 70’ ο Κράμαριτς «κατέβασε» υπέροχα την μπάλα, πλάσαρε εντυπωσιακά και νίκησε τον Μπόριαν σημειώνοντας το 3-1 για τους Κροάτες.

Στο 78’ η Κροατία είχε νέα καλή στιγμή. Ο Μπρόζοβιτς σούταρε από ευνοϊκή θέση αλλά ο Μπόριαν απέκρουσε και πάλι. Λίγο πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου ο Όρσιτς πλάσαρε μέσα από την περιοχή αλλά ο τερματοφύλακας των Καναδών μπλόκαρε τη μπάλα.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, οι Κροάτες έκαναν το 4-1 με γκολ του Μάγιερ μετά από πάσα του Όρσιτς.

Κροατία: Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς, Λόβρεν, Γκβάρντιολ, Σόσα, Μόντριτς (86′ Πάσαλιτς), Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς (86′ Μάγερ), Λιβάγια (60′ Πέτκοβιτς), Πέρισιτς (86′ Όρσιτς), Κράμαριτς (72′ Βλάσιτς).

Εάν επιθυμείτε να σχολιάσετε το παραπάνω άρθρο ή οτιδήποτε άλλο στο Youfly, επισκεφτείτε τη σελίδα μας στο Facebook. Ή στείλτε μας μήνυμα στο Twitter. Για φωτογραφικό υλικό και ιστορίες, μεταβείτε στο Instagram μας.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) Youfly.com.

Άκης Φωτόπουλος
Ο Άκης Φωτόπουλος ξεκίνησε τη δημοσιογραφία στην εφημερίδα Μακεδονία το 1983. Ασχολήθηκε με το αθλητικό, καλλιτεχνικό και τηλεοπτικό ρεπορτάζ. Έχει εργαστεί στα περιοδικά: Τηλέραμα, Ραδιοτηλεόραση, TV Zάπινγκ, ΕΝΑ, Εικόνες. Στη τηλεόραση εργάστηκε ως ρεπόρτερ στον τηλεοπτικό σταθμό Star Channel το διάστημα 1993 -95. Διετέλεσε υπεύθυνος επικοινωνίας του Alpha Θεσσαλονίκης την περίοδο 2005 -2007. Μέχρι πρότινος εργάζονταν στην εφημερίδα Έθνος της Κυριακής (TV Έθνος). Πλέον είναι συντάκτης στο youfly.com. Eίναι πατέρας ενός 11χρονου κοριτσιού, της Σοφίας.