13.8 C
Athens
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Μουντιάλ 2022: Ισπανία – Γερμανία 1-1, Τα highlights του αγώνα

Η Γερμανία ισοφάρισε την Ισπανία στο 83’ και εξακολουθεί να έχει ελπίδες για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Μουντιάλ.

Οι Ισπανοί μετά το 1-1 παραμένουν στην κορυφή του ομίλου.

Μουντιάλ 2022: Ισπανία –Γερμανία 1-1, Τα highlights του αγώνα

Στην τελευταία αγωνιστική τόσο η Ισπανία όσο και η Γερμανία θέλουν νίκες  με Ιαπωνία και Κόστα Ρίκα αντίστοιχα για να προκριθούν, με τους Γερμανούς να ψάχνουν και τη διαφορά στα γκολ για σιγουριά και τους Ισπανούς να εξυπηρετούνται και με ισοπαλία.

Η Ισπανία έχει 4 βαθμούς, η Ιαπωνία και η Κόστα Ρίκα 3 και η Γερμανία 1.

Ο Μοράτα άνοιξε το σκορ για την Ισπανία. Ο Φίλκρουγκ ισοφάρισε για τους Γερμανούς.

Οι παίκτες του Λουίς Ενρίκε μπήκαν με διάθεση να πιέσουν από το πρώτο λεπτό. Οι Ισπανοί όμως είχαν τη πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα στο 7’ όταν σε σουτ του Όλμο η μπάλα βρήκε το δοκάρι.

Ο αγώνας είχε καλό ρυθμό χωρίς, όμως, τις πολύ μεγάλες φάσεις. Στο 22΄οι Ισπανοί απείλησαν αλλά η προσπάθεια του Άλμα κατέληξε άουτ. Λίγο αργότερα, ο Μίλερ προσπάθησε να εκμεταλλευθεί λάθος του Ρόδρι αλλά ο Σιμόν απομάκρυνε την μπάλα.

Στο 27’ ο Νόιερ έκανε το λάθος, ο Φεράν Τόρες μπήκε στην περιοχή αλλά κόπηκε την τελευταία στιγμή από τον Ράουμ.

Στο 40’ ο Ρούντιγκερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκορέτσκα. Το γκολ, ωστόσο, δεν μέτρησε αφού ο αμυντικός της Ρεάλ Μαδρίτης ήταν εκτεθειμένος.

Οι Γερμανοί μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο δείχνοντας αποφασισμένοι να ελέγξουν το ματς. Οι παίκτες του Χάνσι Φλικ είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπόρεσαν να γίνουν επικίνδυνοι για την εστία του Σιμόν.

Στο 62’ ο Άλμπα έκανε ωραία κίνηση, έβγαλε τη σέντρα για τον Μοράτα που με ωραίο πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Νόιερ κι έκανε το 1-0. Στο 65’ οι Ισπανοί άγγιξαν το δεύτερο γκολ αλλά το σουτ του Ασένσιο έφυγε άουτ.

Στο 74’ η Γερμανία έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Σανέ έβγαλε ωραία κάθετη στον Μουσιάλα αλλά ο Σιμόν πρόλαβε με σπουδαία απόκρουση να διώξει τη μπάλα.

Επτά λεπτά πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα (83’) οι Γερμανοί ισοφάρισαν σε 1-1. Μετά από πάτημα του Μουσιάλα, ο Φίλκρουγκ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα δίνοντας βαθιά ανάσα στην ομάδα της Γερμανίας η οποία παραμένει στο κόλπο της πρόκρισης.

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε):Σιμόν, Άλμπα (82′ Μπαλντέ), Λαπόρτ, Ρόδρι, Καρβαχάλ, Πέδρι, Μπουσκέτς, Γκάβι (66′ Γουίλιαμς), Όλμο, Τόρες (54′ Μοράτα), Ασένσιο (66′ Κόκε).

Γερμανία (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Ράουμ (87′ Σλότενμπεργκ), Ρούντιγκερ, Κέρερ (70′ Κλόστερμαν), Σίλε, Γκορέτσκα, Κίμιχ, Γκιντογκάν (70′ Σανέ), Μουσιάλα, Γκνάμπρι (85′ Χόφμαν), Μίλερ (70′ Φίλκρουγκ).

Εάν επιθυμείτε να σχολιάσετε το παραπάνω άρθρο ή οτιδήποτε άλλο στο Youfly, επισκεφτείτε τη σελίδα μας στο Facebook. Ή στείλτε μας μήνυμα στο Twitter. Για φωτογραφικό υλικό και ιστορίες, μεταβείτε στο Instagram μας.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) Youfly.com

Άκης Φωτόπουλος
Ο Άκης Φωτόπουλος ξεκίνησε τη δημοσιογραφία στην εφημερίδα Μακεδονία το 1983. Ασχολήθηκε με το αθλητικό, καλλιτεχνικό και τηλεοπτικό ρεπορτάζ. Έχει εργαστεί στα περιοδικά: Τηλέραμα, Ραδιοτηλεόραση, TV Zάπινγκ, ΕΝΑ, Εικόνες. Στη τηλεόραση εργάστηκε ως ρεπόρτερ στον τηλεοπτικό σταθμό Star Channel το διάστημα 1993 -95. Διετέλεσε υπεύθυνος επικοινωνίας του Alpha Θεσσαλονίκης την περίοδο 2005 -2007. Μέχρι πρότινος εργάζονταν στην εφημερίδα Έθνος της Κυριακής (TV Έθνος). Πλέον είναι συντάκτης στο youfly.com. Eίναι πατέρας ενός 11χρονου κοριτσιού, της Σοφίας.