19.2 C
Athens
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Μουντιάλ 2022: Νότια Κορέα – Γκάνα 2-3, Τα highlights του αγώνα

Τους πρώτους βαθμούς της στο Μουντιάλ του Κατάρ πήρε η Γκάνα κερδίζοντας ύστερα από ένα συναρπαστικό αγώνα τη Νότια Κορέα με 3-2.

Η Κορέα, παρά την ήττα της, διατηρεί τις ελπίδες της για πρόκριση.

Με την oμάδα του πρώην προπονητή του Ολυμπιακού, Πάουλο Μπέντο, έπαιξαν και οι δύο Χουάνγκ Ιν Μπέομ βασικός και ο Ουΐ Τζο αλλαγή στο 79′.

Οι Αφρικανοί έχουν 3 βαθμούς και την επόμενη τελευταία αγωνιστική παίζουν με την Ουρουγουάη. Η ομάδα του Πάουλο Μπέντο έμεινε στον 1 βαθμό και θα αντιμετωπίσει την Πορτογαλία .

Η Νότια Κορέα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο ξεκίνημα του αγώνα. Η ομάδα του Μπέντο κέρδισε πολλά κόρνερ στο πρώτο τέταρτο, χωρίς όμως να αξιοποιήσει την υπεροχή της και να απειλήσει ουσιαστικά τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Η Γκάνα κατάφερε να αιφνιδιάσει την αντίπαλό της στο 24’. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Σαλισού πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κιμ.

Οι Κορεάτες έμοιαζαν χαμένοι μέσα στον αγωνιστικό χώρο μετά το γκολ που δέχθηκαν. Στο 34′ οι παίκτες του Ότο Άντο κυκλοφόρησαν υπέροχα την μπάλα, ο Τζόρνταν Αγιού έβγαλε πολύ όμορφη σέντρα και ο Κούντους με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της Γκάνας.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Νοτιοκορεάτες μπήκαν αποφασισμένοι για την ανατροπή. Στο 53′ ο Ζίγκι έκανε σπουδαία επέμβαση σε κεφαλιά του Τσο.

Η Νότια Κορέα ισοφάρισε σε 2-2 με δύο γκολ του Τσο με το κεφάλι στο 58’ και στο 60’ λεπτό.

Η ομάδα της Γκάνας σημείωσε τρίτο γκολ στο 68’. Μετά από σέντρα από τα αριστερά, ο Ινιάκι Γουίλιαμς πάσαρε ωραία στον Κούντους που με κοντινό πλασέ την έστειλε στα δίχτυα.

Στο 75’ ο Ζιγκί έκανε σπουδαία επέμβαση σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λι ενώ στο 84ο λεπτό ο Τζι-Σουνγκ σούταρε μέσα από τη μικρή περιοχή στέλνοντας τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Οι Ασιάτες άσκησαν μεγάλη πίεση στις καθυστερήσεις του αγώνα. Η ομάδα του Πάουλο Μπέντο κυνήγησε το γκολ αλλά οι προσπάθειες των Τσο και Κιμ δεν καρποφόρησαν.

Νότια Κορέα (Μπέντο): Κιμ Σέουνγκ Τζου, Μουν Χουάν Κιμ, Κιμ Μιν Τζάε (90+2′ Κουόν), Κιμ Γιουνγκ Γκουόν, Κιμ Τζιν Σου, Γιουνγκ (79′ Ουί Τζο), Χουάνγκ Ιν Μπέομ, Κουόν, Γεόνγκ (46′ Να), Σον, Τσο.

Γκάνα (Άντο): Ζιγκί, Λάμπτεϊ (79′ Οντόι), Αμαρτέι, Σαλισού, Μενσά (88′ Μπάμπα Ράχμαν), Αμπντούλ Σαμέντ, Παρτέι, Κούντους (83′ Τζικού), Τζ. Αγιού (79′ Σουλεμανά), Α. Αγιού (78′ Κιερέ), Γουίλιαμς.

Εάν επιθυμείτε να σχολιάσετε το παραπάνω άρθρο ή οτιδήποτε άλλο στο Youfly, επισκεφτείτε τη σελίδα μας στο Facebook. Ή στείλτε μας μήνυμα στο Twitter. Για φωτογραφικό υλικό και ιστορίες, μεταβείτε στο Instagram μας.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) Youfly.com

Άκης Φωτόπουλος
Ο Άκης Φωτόπουλος ξεκίνησε τη δημοσιογραφία στην εφημερίδα Μακεδονία το 1983. Ασχολήθηκε με το αθλητικό, καλλιτεχνικό και τηλεοπτικό ρεπορτάζ. Έχει εργαστεί στα περιοδικά: Τηλέραμα, Ραδιοτηλεόραση, TV Zάπινγκ, ΕΝΑ, Εικόνες. Στη τηλεόραση εργάστηκε ως ρεπόρτερ στον τηλεοπτικό σταθμό Star Channel το διάστημα 1993 -95. Διετέλεσε υπεύθυνος επικοινωνίας του Alpha Θεσσαλονίκης την περίοδο 2005 -2007. Μέχρι πρότινος εργάζονταν στην εφημερίδα Έθνος της Κυριακής (TV Έθνος). Πλέον είναι συντάκτης στο youfly.com. Eίναι πατέρας ενός 11χρονου κοριτσιού, της Σοφίας.