15.3 C
Athens
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Μουντιάλ 2022: Πολωνία – Σαουδική Αραβία 2-0, Τα highlights του αγώνα

Mε ηγέτη τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι η Πολωνία νίκησε την Σαουδική Αραβία με 2-0 και έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκριση στους «16» του Μουντιάλ 2022. Τα γκολ, τα δοκάρια και το χαμένο πέναλτι!

Οι Σαουδάραβες που έκαναν τη μεγάλη έκπληξη στο πρώτο τους αγώνα στο Μουντιάλ κερδίζοντας την Αργεντινή σήμερα έδειξαν και πάλι χαρακτήρα μεγάλης ομάδας ωστόσο δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν. Απέτυχαν μάλιστα και σε εκτέλεση πέναλτι στο τέλος του πρώτου μέρους. Από τη πλευρά της η ομάδα της Πολωνίας είχε δυο δοκάρια στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με πολύ όρεξη στον αγωνιστικό χώρο. Οι Σαουδάραβες είχαν την πρώτη μεγάλη φάση στο 13’. Ο Αμπντουλχαμίντ πάσαρε στον Κανό, ο τελευταίος πλάσαρε αλλά ο Σέζνι με ωραία προσπάθεια έδιωξε σε κόρνερ.

Το ματς ήταν ιδιαίτερα δυνατό με τον διαιτητή να δίνει τέσσερις κίτρινες κάρτες μέσα σε λίγα λεπτά.

Στο 26’ ο Μπιέλικ έπιασε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο. Στο 39’ οι Πολωνοί άλλαξαν πολύ ωραία την μπάλα, ο Λεβαντόφσκι δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση αλλά στη συνέχεια ο Ζιελίνσκι άνοιξε το σκορ.

Στο 45’ η ομάδα του Ερβέ Ρενάν κέρδισε πέναλτι. Ο Αλ-Νταουσαρί ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Σέζνι – που σήμερα ήταν σε μεγάλη μέρα- κατάφερε να διώξει και να κρατήσει απαραβίαστη την εστία του.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε καταιγιστικό ρυθμό με τις φάσεις να διαδέχονται η μία την άλλη. Στο 55’ ο Αλ – Νταουσαρί βγήκε απέναντι από τον Σέζνι αλλά ο τερματοφύλακας της Γιουβέντους κατάφερε να αποκρούσει. Στο 60’ ο Αλ Μπουραϊκάν αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Οι Πολωνοί είχαν δύο δοκάρια με τον Μίλικ (63’) και τον Λεβαντόφσκι (66’) με το 1-0 να παραμένει. Οι Σαουδάραβες έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Αλ-Μακλί στο 78’ αλλά η προσπάθειά του κατέληξε λίγο άουτ.

Στο 82’ ο Λεβαντόφσκι εκμεταλλεύθηκε ένα λάθος στην αντίπαλη άμυνα, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε με έξοχο τρόπο γράφοντας το 2-0. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ για τον επιθετικό της Μπαρτσελόνα σε τελική φάση Μουντιάλ.

Άλλη μια χαμένη ευκαιρία στο 90’ για την Πολωνία με τον Λεβαντόφσκι να αστοχεί εξεπαφής. Τέλος στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κανό σούταρε αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Πολωνία: Σέσνι, Μπερεσίνσκι, Γκλικ, Κίβιο, Κας, Καμίνσκι, Κριχόβιακ, Φρανκόβσκι, Μπιέλικ, Ζιελίνσκι (63′ Καμίνσκι), Μίλικ (70′ Πιόντεκ), Λεβαντόβσκι.

Σαουδική Αραβία: Αλοβάις, Αμπουλαϊχί, Αμπντουλχαμίντ, Αλ Αμρί, Αλ Μπουραΐκ (65′ Αλ Γκανάμ), Αλ Μπουραϊκάν, Αλ Μάλκι (86′ Αλ Ομούντ), Κάνο, Αλ Νταουσάρι, Αλ Ναχέι (46′ Αλ Ναμπίντ, 90’+ Μπαχμπρί), Αλ Σεχρί (86′ Ν. Αλ Νταουσάρι).

Εάν επιθυμείτε να σχολιάσετε το παραπάνω άρθρο ή οτιδήποτε άλλο στο Youfly, επισκεφτείτε τη σελίδα μας στο Facebook. Ή στείλτε μας μήνυμα στο Twitter. Για φωτογραφικό υλικό και ιστορίες, μεταβείτε στο Instagram μας.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) Youfly.com

Άκης Φωτόπουλος
Ο Άκης Φωτόπουλος ξεκίνησε τη δημοσιογραφία στην εφημερίδα Μακεδονία το 1983. Ασχολήθηκε με το αθλητικό, καλλιτεχνικό και τηλεοπτικό ρεπορτάζ. Έχει εργαστεί στα περιοδικά: Τηλέραμα, Ραδιοτηλεόραση, TV Zάπινγκ, ΕΝΑ, Εικόνες. Στη τηλεόραση εργάστηκε ως ρεπόρτερ στον τηλεοπτικό σταθμό Star Channel το διάστημα 1993 -95. Διετέλεσε υπεύθυνος επικοινωνίας του Alpha Θεσσαλονίκης την περίοδο 2005 -2007. Μέχρι πρότινος εργάζονταν στην εφημερίδα Έθνος της Κυριακής (TV Έθνος). Πλέον είναι συντάκτης στο youfly.com. Eίναι πατέρας ενός 11χρονου κοριτσιού, της Σοφίας.