19.3 C
Athens
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Μουντιάλ 2022: Τυνησία – Αυστραλία 0-1, Τα highlights του αγώνα

Ένα γκολ του Ντιούκ ήταν αρκετό για τη νίκη της Αυστραλίας σε βάρος της Τυνησίας με 1-0, για τον τέταρτο όμιλο του Μουντιάλ.

Τα «καγκουρό» με τη σημερινή τους νίκη αυξάνουν τις πιθανότητες πρόκρισης τους στην επόμενη φάση του Μουντιάλ.

Πιο συγκεκριμένα η Αυστραλία έχει τρεις βαθμούς και θα δώσει «τελικό» πρόκρισης με τη Δανία την τελευταία αγωνιστική του ομίλου. Η Τυνησία έμεινε στον έναν βαθμό.

Σε ότι αφορά τη σημερινή συνάντηση που έληξε πριν λίγη ώρα, η Αυστραλία ήταν η ομάδα που είχε την κατοχή της μπάλας στο ξεκίνημα του αγώνα δημιουργώντας και δύο ευκαιρίες. Η πρώτη έγινε στο 20’ όταν ο Καντρί βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση, ο Τζεμπαλί έκανε το γύρισμα αλλά ο Μσακνί δεν βρήκε την μπάλα όπως έπρεπε.

Στο 21’ ο Ντρέγκερ σούταρε με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ για την ομάδα της Αυστραλίας. Ο Γκούντγουϊν έκανε τη σέντρα και ο Ντιουκ με γυριστή κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Στο 38’ ο Μσακνί έκανε το σουτ αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε στα σώματα των αμυντικών.

Στο 41’ η Τυνησία έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Ο Ντρέγκερ σούταρε αλλά ο Σούταρ με σωτήριο τάκλιν έδιωξε σε κόρνερ.

Η ομάδα του Άρνολντ είχε μία ακόμη καλή στιγμή με τον Ντιουκ στο 45’. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, η Τυνησία έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Μσακνί πλάσαρε αλλά η προσπάθειά του πέρασε λίγο άουτ.

Δείτε τα HighLights του αγώνα Τυνησί – Αυστραλία, στο Μουντιάλ:

Τα Highlights του αγώνα

Οι Τυνήσιοι στο ξεκίνημα της επανάληψης ζήτησαν το γκολ της ισοφάρισης. Είχαν την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσαν να βρουν χώρους για να απειλήσουν.

Στο 56’ ο Γκούντγουιν γύρισε την μπάλα αλλά δεν υπήρχε συμπαίκτης του μέσα στην περιοχή.

Στο 71′ η Αυστραλία είχε μια μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα, όταν ο ΜακΚλάρεν έκανε το γύρισμα, αλλά ο Λέκι δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα.

Στο 73’ ο Μσάκνι έκανε το σουτ αλλά ο Ράιαν μπλόκαρε την μπάλα.

Στα τελευταία λεπτά, η Τυνησία πίεσε για την ισοφάριση δίχως, όμως αποτέλεσμα.

Κάπως έτσι φθάσαμε στο τέλος του αγώνα που βρήκε την Αυστραλία να παίρνει μια μεγάλη νίκη που ενδεχομένως να την οδηγήσει στους “16” της διοργάνωσης.

Σημειωτέον ότι με την Τυνησία έπαιξε ως αλλαγή ο Κεσχρίντα του Ατρομήτου.

Τυνησία (Τζαλέλ Καντρί): Ντάμεν, Ταλμπί, Μεριά, Μπρον (74’ Κενίσι), Λαϊντουνί (67’ Καζρί), Σκιρί, Ντρέγκερ (46’ Σασί), Αμπντί, Μσακνί, Τζεμπαλί (74’ Κεσχρίντα), Σλιτί.

Αυστραλία (Γκρέιαμ Άρνλοντ): Ράιαν, Ρόουλες, Κάρατσιτς (75’ Ντεγκενέκ), Μπέχιτς, Σουτάρ, ΜακΓκρί (64’ Χρούστιτς), Μόουι, Λέκι (84’ Μπάκους), Ιρβάιν, Ντιουκ (64’ Μακλάρεν), Γκούντγουϊν (84’ Μάμπιλ).

Εάν επιθυμείτε να σχολιάσετε το παραπάνω άρθρο ή οτιδήποτε άλλο στο Youfly, επισκεφτείτε τη σελίδα μας στο Facebook. Ή στείλτε μας μήνυμα στο Twitter. Για φωτογραφικό υλικό και ιστορίες, μεταβείτε στο Instagram μας.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) Youfly.com

Άκης Φωτόπουλος
Ο Άκης Φωτόπουλος ξεκίνησε τη δημοσιογραφία στην εφημερίδα Μακεδονία το 1983. Ασχολήθηκε με το αθλητικό, καλλιτεχνικό και τηλεοπτικό ρεπορτάζ. Έχει εργαστεί στα περιοδικά: Τηλέραμα, Ραδιοτηλεόραση, TV Zάπινγκ, ΕΝΑ, Εικόνες. Στη τηλεόραση εργάστηκε ως ρεπόρτερ στον τηλεοπτικό σταθμό Star Channel το διάστημα 1993 -95. Διετέλεσε υπεύθυνος επικοινωνίας του Alpha Θεσσαλονίκης την περίοδο 2005 -2007. Μέχρι πρότινος εργάζονταν στην εφημερίδα Έθνος της Κυριακής (TV Έθνος). Πλέον είναι συντάκτης στο youfly.com. Eίναι πατέρας ενός 11χρονου κοριτσιού, της Σοφίας.