18.3 C
Athens
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Μουντιάλ 2022: Αγγλία – ΗΠΑ 0-0, Τα highlights του αγώνα

Αγγλία και ΗΠΑ, ήρθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0) σε ένα κλειστό ματς χωρίς πολλές φάσεις, στον δεύτερο αγώνα τους για το Μουντιάλ.

Οι ΗΠΑ αν και ήταν ανώτερες καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα δεν κατάφεραν να πετύχουν το στόχο τους. Από την άλλη η ομάδα της Αγγλίας με την ισοπαλία αυτή ανέβηκε στην κορυφή  του 2ου ομίλου και βρίσκεται πλέον αγκαλιά με την πρόκριση στους «16».

Η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ, που στη πρεμιέρα πέτυχε μια μεγάλη σε έκταση νίκη με 6 γκολ επί του Ιράν, δεν κατάφερε να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των ΗΠΑ.

Η Αγγλία έχει 4 βαθμούς και είναι στην πρώτη θέση. Οι ΗΠΑ έχουν δύο βαθμούς, μετά τις δύο ισοπαλίες με την Ουαλία και την Αγγλία.

Η ομάδα του Μπεράλτερ αμυνόταν ψηλά στο ξεκίνημα του αγώνα.

Οι Άγγλοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 10′ όταν ο Μπέλινγκχαμ έβγαλε ωραία πάσα ακριβείας στον Κέιν αλλά η προσπάθεια του Άγγλου επιθετικού κόντραρε στους αντίπαλους αμυντικούς και κατέληξε κόρνερ.

Οι ΗΠΑ έκαναν την πρώτη τους τελική προσπάθεια στο 17’. Ο ΜακΚένι έβγαλε τη σέντρα, ο Ράιτ πήρε την κεφαλιά προ του Μαγκουάιρ αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 26′ ο Αμερικανός ποδοσφαιριστής της Γιουβέντους αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Στο 33’ ο Πούλισικ έπιασε ένα δυνατό σουτ και η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Πίκφορντ. Οι παίκτες των ΗΠΑ απείλησαν ξανά στο 41′ με τον Ντεστ.

Πολύ κοντά στο γκολ βρέθηκε η εθνικής Αγγλίας απέναντι στις ΗΠΑ λίγα λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Σο έκανε μια φοβερή ντρίμπλα στον Γουεά, πάσαρε στον Σάκα αλλά ο ποδοσφαιριστής της Άρσεναλ δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει την υπέροχη αυτή ενέργεια του συμπαίκτη του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι ΗΠΑ μπήκαν πιο δυνατά ψάχνοντας το γκολ. Πίεζαν συνεχώς αλλά δύο προσπάθειες των ΜακΚένι στο 49’ και Πούλισικ στο 58’ απέβησαν άκαρπες.

Η είσοδος του Γκρίλις στην ενδεκάδα των Άγγλων έφερε μια μεγαλύτερη κινητικότητα, αλλά δυσκολεύονταν να διασπάσουν την άμυνα των Αμερικανών.

Σε ότι αφορά τις δύο ομάδες οι Άγγλοι παρουσιάστηκαν κουρασμένοι και χωρίς έμπνευση στο παιχνίδι τους. Απεναντίας οι παίκτες του Γκρεγκ Μπερχόλτερ έπαιξαν πιο έξυπνα και θα μπορούσαν να σκοράρουν, ειδικά στη φάση με το δοκάρι του Πούλισικ.

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Τρίπιερ, Σο, Ράις, Μπέλινγκχαμ (69’ Χέντερσον), Μάουντ, Σάκα (78’ Ράσφορντ), Στέρλινγκ (69’ Γκρίλις), Κέιν.

ΗΠΑ (Γκρεγκ Μπερχόλτερ): Τέρνερ, Ντεστ (78’ Μουρ), Ζίμερμαν, Άνταμς, Ρόμπινσον, Ριμ, ΜακΚένι (78’ Άρονσον), Πούλισικ, Ράιτ (83’ Σάρζεντ), Μούσα, Γουεά (83’ Ρέινα).

Εάν επιθυμείτε να σχολιάσετε το παραπάνω άρθρο ή οτιδήποτε άλλο στο Youfly, επισκεφτείτε τη σελίδα μας στο Facebook. Ή στείλτε μας μήνυμα στο Twitter. Για φωτογραφικό υλικό και ιστορίες, μεταβείτε στο Instagram μας.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) Youfly.com.

Άκης Φωτόπουλος
Ο Άκης Φωτόπουλος ξεκίνησε τη δημοσιογραφία στην εφημερίδα Μακεδονία το 1983. Ασχολήθηκε με το αθλητικό, καλλιτεχνικό και τηλεοπτικό ρεπορτάζ. Έχει εργαστεί στα περιοδικά: Τηλέραμα, Ραδιοτηλεόραση, TV Zάπινγκ, ΕΝΑ, Εικόνες. Στη τηλεόραση εργάστηκε ως ρεπόρτερ στον τηλεοπτικό σταθμό Star Channel το διάστημα 1993 -95. Διετέλεσε υπεύθυνος επικοινωνίας του Alpha Θεσσαλονίκης την περίοδο 2005 -2007. Μέχρι πρότινος εργάζονταν στην εφημερίδα Έθνος της Κυριακής (TV Έθνος). Πλέον είναι συντάκτης στο youfly.com. Eίναι πατέρας ενός 11χρονου κοριτσιού, της Σοφίας.