15.3 C
Athens
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Μουντιάλ 2022: Ολλανδία – Κατάρ 2-0, Τα highlights του αγώνα

Η Ολλανδία νίκησε με 2-0 το Κατάρ και κατέκτησε την πρωτιά στον πρώτο όμιλο του Μουντιάλ που οδηγεί στην πρόκρισης στους «16», της διοργάνωσης. Η ομάδα του Λουίς Φαν Χάαλ θα αντιμετωπίσει στη φάση των «16» την ομάδα που θα τερματίσει στη δεύτερη θέση του δεύτερου ομίλου.

Η Ολλανδία έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις στον αγώνα. Στο 4’ είχε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία αλλά ούτε ο Κλάασεν, ούτε ο Μπλιντ κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Οι «οράνιε» συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 12ο λεπτό είχαν άλλη μια καλή ευκαιρία που δεν καρποφόρησε.

Οι Ολλανδοί πατούσαν καλύτερα και είχαν διαρκώς την μπάλα στα πόδια τους. Στο 26′ μετά από μία πανέμορφη συνεργασία ο Κόντι Χάκπο πήρε τη μπάλα και με δεξί δυνατό σουτ

Η ομάδα του Κατάρ μετά το γκολ που δέχθηκε προσπάθησε να αντεπιτεθεί κερδίζοντας μέτρα στο γήπεδο δίχως, όμως, να απειλεί.

Οι «οράνιε» στην επανάληψη κατάφεραν πολύ γρήγορα να διπλασιάσουν τα τέρματα τους. Στο 49′ ο Ντε Γιονγκ πήρε το «ριμπάουντ» μετά από σουτ του Ντεπάι και έγραψε το 2-0 που έμελε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Οι Καταριανοί είχαν στη συνέχεια την κατοχή της μπάλας. Ωστόσο, η ομάδα του Γκουστάβο Αλφάρο δεν κατάφερε να δημιουργήσει φάσεις.

Στο 67′ ο Μπεργκχάους σκόραρε σε κενή εστία, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του Γκάκπο στην αρχή της φάση. Το Κατάρ συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας και απείλησε στο 79′ με τον Αζίζ ενώ λίγο αργότερα ο Νόπερτ κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Στο 90′ ο Ολλανδός τερματοφύλακας μπλόκαρε κεφαλιά του Κεντέρ. Δύο λεπτά αργότερα, οι Ολλανδοί έφτασαν κοντά στο τρίτο γκολ αλλά το σουτ του Μπεργκχάους χτύπησε στο δοκάρι της εστίας του Κατάρ.

Ολλανδία (Φαν Χάαλ): Νόπερτ, Τίμπερ, Φαν Ντάικ, Ακέ, Ντούμφρις, Ντε Ρούν (83′ Κούπμαϊνερς), Ντε Γιονγκ (86′ Τέιλορ), Μπλιν, Κλάασεν (66′ Μπέργκχαους), Ντεπάϊ (66′ Γιάνσεν), Χάκπο (83′ Βέγκχοσρτ).

Kατάρ (Σάντσεθ): Μπαρσάμ, Μοχαμάντ (85′ Κιντίρ), Μιγκέλ, Κούκι, Χασάν, Αχμέντ, Χεϊντός (64′ Μουντάρι), Μαντιμπό (64′ Ασάντ), Χατέμ, Αλί (64′ Μπουντιάφ), Αζίζ (85′ Αλαεντίν).

Εάν επιθυμείτε να σχολιάσετε το παραπάνω άρθρο ή οτιδήποτε άλλο στο Youfly, επισκεφτείτε τη σελίδα μας στο Facebook. Ή στείλτε μας μήνυμα στο Twitter. Για φωτογραφικό υλικό και ιστορίες, μεταβείτε στο Instagram μας.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) Youfly.com

Άκης Φωτόπουλος
Ο Άκης Φωτόπουλος ξεκίνησε τη δημοσιογραφία στην εφημερίδα Μακεδονία το 1983. Ασχολήθηκε με το αθλητικό, καλλιτεχνικό και τηλεοπτικό ρεπορτάζ. Έχει εργαστεί στα περιοδικά: Τηλέραμα, Ραδιοτηλεόραση, TV Zάπινγκ, ΕΝΑ, Εικόνες. Στη τηλεόραση εργάστηκε ως ρεπόρτερ στον τηλεοπτικό σταθμό Star Channel το διάστημα 1993 -95. Διετέλεσε υπεύθυνος επικοινωνίας του Alpha Θεσσαλονίκης την περίοδο 2005 -2007. Μέχρι πρότινος εργάζονταν στην εφημερίδα Έθνος της Κυριακής (TV Έθνος). Πλέον είναι συντάκτης στο youfly.com. Eίναι πατέρας ενός 11χρονου κοριτσιού, της Σοφίας.