16.4 C
Athens
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Μουντιάλ 2022: Εκουαδόρ – Σενεγάλη 1-2, Μεγάλη πρόκριση ανατροπή

Η Σενεγάλη νίκησε δίκαια, έστω και δύσκολα με 2-1 το Εκουαδόρ και προκρίθηκε στη νοκ άουτ φάση του Μουντιάλ. Η νικήτρια του Copa Africa, που αγωνίζεται χωρίς τον Σαντιό Μανέ, θα αντιμετωπίσει την ομάδα που θα τερματίσει στην πρώτη θέση του δεύτερου ομίλου.

Μουντιάλ 2022: Εκουαδόρ – Σενεγάλη 1-2, Τα highlights του αγώνα

Οι Αφρικανοί μπήκαν δυνατά στο ματς και είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Γκέιγ στο 3’. Πέντε λεπτά αργότερα ο Σαμπαλί έβγαλε ωραία κάθετη πάσα στον Ντιά ο οποίος αστόχησε σε τετ α τετ θέση με τον Γκαλίνδες.

Η ομάδα του Αλιού Σισέ κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο. Οι Αφρικανοί έχασαν σημαντικές φάσεις με το Εκουαδόρ να μην μπορεί να ολοκληρώσει τις προσπάθειες του.

Στο 42′ η Σενεγάλη κέρδισε πέναλτι. Ο Σαρ το εκτέλεσε εύστοχα κι έκανε το 1-0.

Το Εκουαδόρ μπήκε αποφασιστικά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 49′ είχε την πρώτη του καλή ευκαιρία όπως και στο 53’.

Στο 57′ ο Μεντί μπλόκαρε κεφαλιά του Εστράδα. Στο 68′ ο Καϊσέδο σκόραρε μετά από εκτέλεση κόρνερ και έκανε το 1-1 για το Εκουαδόρ.

Στο 70′ η Σενεγάλη προηγήθηκε ξανά με γκολ του Κουλιμπαλί. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του αμυντικού της Τσέλσι με τη φανέλα της Εθνικής του ομάδας.

Μετά το γκολ του Κουλιμπαλί το Εκουαδόρ πίεσε όσο μπορούσε για να πετύχει το γκολ της πρόκρισης αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Το τέλος του αγώνα βρήκε τους Αφρικανούς να πανηγυρίζουν την πρόκριση τους στους «16».

Εκουαδόρ (Αλφάρο): Γκαλίδες, Πρεσιάδο (85′ Πορόσο), Τόρες, Ινκαπιέ, Εστουπινιάν, Φράνκο (46′ Σαρμιέντο), Γκρουέσο (46′ Σιφουέντες), Καϊσέδο, Πλάτα, Εστράδα (64′ Ρεάσκο), Βαλένσια

Σενεγάλη (Σισέ): Ε. Μεντί, Σαμπαλί, Κουλιμπαλί, Ντιαλό, Γιάκομπς, Σις (75′ Ν. Μεντί), Π. Γκέιγ, Ι. Εντιάιγ (75′ Ντιένγκ), Ι. Γκέιγ, Ι. Σαρ, Ντια (90+5′ Σισέ)

Εάν επιθυμείτε να σχολιάσετε το παραπάνω άρθρο ή οτιδήποτε άλλο στο Youfly, επισκεφτείτε τη σελίδα μας στο Facebook. Ή στείλτε μας μήνυμα στο Twitter. Για φωτογραφικό υλικό και ιστορίες, μεταβείτε στο Instagram μας.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) Youfly.com

Άκης Φωτόπουλος
Ο Άκης Φωτόπουλος ξεκίνησε τη δημοσιογραφία στην εφημερίδα Μακεδονία το 1983. Ασχολήθηκε με το αθλητικό, καλλιτεχνικό και τηλεοπτικό ρεπορτάζ. Έχει εργαστεί στα περιοδικά: Τηλέραμα, Ραδιοτηλεόραση, TV Zάπινγκ, ΕΝΑ, Εικόνες. Στη τηλεόραση εργάστηκε ως ρεπόρτερ στον τηλεοπτικό σταθμό Star Channel το διάστημα 1993 -95. Διετέλεσε υπεύθυνος επικοινωνίας του Alpha Θεσσαλονίκης την περίοδο 2005 -2007. Μέχρι πρότινος εργάζονταν στην εφημερίδα Έθνος της Κυριακής (TV Έθνος). Πλέον είναι συντάκτης στο youfly.com. Eίναι πατέρας ενός 11χρονου κοριτσιού, της Σοφίας.