Athens
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Μουντιάλ 2022: Γαλλία – Δανία 2-1, Τα highlights του αγώνα

Η Γαλλία επιβλήθηκε με 2-1 της Δανίας, για τον 4ο όμιλο του Μουντιάλ.

Με ηγέτη τον Εμπαπέ που πέτυχε δύο γκολ η Γαλλία πέτυχε μια σπουδαία νίκη εξασφαλίζοντας την πρόκριση για την νοκ-άουτ φάση του Μουντιάλ.Μουντιάλ 2022: Γαλλία – Δανία 2-1, Τα highlights του αγώνα

Στο 61′, ο Κιλιάν Μπαπέ άνοιξε το σκορ για τους Γάλλους, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του Ντεσάν. Ο 23χρονος σταρ συνδυάστηκε εξαιρετικά με τον Τεό Ερναντέ και με ωραίο  τελείωμα εντός περιοχής νίκησε τον Σμάιχελ.

Η «απάντηση» των Δανών ωστόσο, ήταν άμεση. Στο 68′, ο Έρικσεν εκτέλεσε το κόρνερ, ο Άντερσεν πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Κρίστενσεν σκόραρε από κοντά ισοφάρισε σε 1-1, επαναφέροντας την ισορροπία στο παιχνίδι.

Οι Γάλλοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 10’ όταν ο Ραμπιό έκανε κεφαλιά – πάσα στον Ζιρού αλλά ο επιθετικός της Μίλαν δεν μπόρεσε να βρει το στόχο. Στο 21’ ο Γάλλος μέσος της Γιουβέντους πήρε την κεφαλιά με τον Σμάιχελ να αποσοβεί τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Η ομάδα του Ντεσάμπ πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, Αντίθετα, οι Δανοί είχαν έναν παθητικό ρόλο και προσπαθούσαν να εκμεταλλευθούν τις όποιες ευκαιρίες είχαν στην αντεπίθεση.

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2018 έφτασε κοντά στο γκολ στο 33ο λεπτό. Ο Σμάιχελ έδιωξε σουτ του Γκριεζμάν και στη συνέχεια της φάσης τα σουτ του Ντεμπελέ και του Τσουαμενί κόντραραν σε σώματα αμυντικών.

Η ομάδα του Γιούλμαν είχε την πρώτη της καλή φάση στο 36’ αλλά το σουτ του Κορνέλιους πέρασε άουτ.

Στο 50ό λεπτό ο Σμάιχελ πρόλαβε τον Εμπαπέ ενώ το σκηνικό επαναλήφθηκε επτά λεπτά αργότερα. Στο 60’ ο Γκριεζμάν έκανε το σουτ στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Ερναντέζ βρήκε τον Εμπαπέ που με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-0 για τη Γαλλία. Το προβάδισμα των «μπλε» κράτησε επτά λεπτά. Στο 68’ ο Αντρέας Κρίστενσεν πήρε την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ και ισοφάρισε για τη Δανία.

Ο Γιορίς έδειξε τα αντανακλαστικά του σε σουτ του Ντάμσγκααρντ μέσα από την περιοχή στο 73’ ενώ στο 78’ ο Τσουαμενί αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Οι Δανοί άγγιξαν το γκολ στο 80’ με τον Μπρέιθγουεϊτ. Στο 86’ ο Γκριεζμάν έκανε τη σέντρα, ο Εμπαπέ βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και νίκησε τον Σμάιχελ γράφοντας το 2-1 για τους «πετεινούς».

Γαλλία (Ντινιέ Ντεσάμπ): Γιορίς, Βαράν (75’ Κονατέ), Κουντέ, Ουπαμεκανό, Τ. Ερναντέζ, Τσουαμενί, Ραμπιό, Γκριεζμάν (92′ Φοφανά), Ντεμπελέ (75’ Κομάν), Εμπαπέ, Ζιρού (61’ Τουράμ).

Δανία (Κάσπερ Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Άντερσεν, Νέλσον Α. Κρίστενσεν (92′ Μπα), Μέλε, Έρικσεν, Ρ. Κρίστενσεν, Χόιμπεργκ, Ντάμσγκααρντ (73’ Ντόλμπεργκ), Κορνέλιους (46’ Μπρεϊθγουέιτ), Λίντστρομ (86′ Νόργκααρντ).

Εάν επιθυμείτε να σχολιάσετε το παραπάνω άρθρο ή οτιδήποτε άλλο στο Youfly, επισκεφτείτε τη σελίδα μας στο Facebook. Ή στείλτε μας μήνυμα στο Twitter. Για φωτογραφικό υλικό και ιστορίες, μεταβείτε στο Instagram μας.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) Youfly.com

Άκης Φωτόπουλος
Ο Άκης Φωτόπουλος ξεκίνησε τη δημοσιογραφία στην εφημερίδα Μακεδονία το 1983. Ασχολήθηκε με το αθλητικό, καλλιτεχνικό και τηλεοπτικό ρεπορτάζ. Έχει εργαστεί στα περιοδικά: Τηλέραμα, Ραδιοτηλεόραση, TV Zάπινγκ, ΕΝΑ, Εικόνες. Στη τηλεόραση εργάστηκε ως ρεπόρτερ στον τηλεοπτικό σταθμό Star Channel το διάστημα 1993 -95. Διετέλεσε υπεύθυνος επικοινωνίας του Alpha Θεσσαλονίκης την περίοδο 2005 -2007. Μέχρι πρότινος εργάζονταν στην εφημερίδα Έθνος της Κυριακής (TV Έθνος). Πλέον είναι συντάκτης στο youfly.com. Eίναι πατέρας ενός 11χρονου κοριτσιού, της Σοφίας.