15.2 C
Athens
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Μουντιάλ 2022: Κόστα Ρίκα – Γερμανία 2-4, Τα highlights του αγώνα

Η Γερμανία μπορεί να νίκησε με 4-2 την Κόστα Ρίκα στο πλαίσιο της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής στον 5ο όμιλο αλλά  τελικά δεν θα συνεχίσει στην επόμενη φάση αφού οι Ιάπωνες με τη νίκη τους επί της Ισπανίας τους εκτόπισαν από τη φάση των νοκ- άουτ.

Στους «16» οι Ιάπωνες θα αντιμετωπίσουν την Κροατία και οι Ισπανοί το Μαρόκο, για μια θέση στα προημιτελικά του Κατάρ 2022, ενώ οι Γερμανοί θα φύγουν με την πρώτη πτήση για το Βερολίνο, μένοντας εκτός συνέχειας από τη φάση των ομίλων για δεύτερη συνεχή διοργάνωση, μετά τη Ρωσία το 2018.

Με την Γαλλίδα ρέφερι Στεφανί Φραπάρ να γράφει Ιστορία, καθώς έγινε η πρώτη γυναίκα που διηύθυνε αγώνα σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου 92 χρόνια και 942 αγώνες μετά το πρώτο Μουντιάλ, οι Γερμανοί προσπάθησαν εξαρχής να ελέγξουν τον αγώνα ασκώντας ασφυκτική πίεση στα καρέ των Κοσταρικανών.

Ο Μίλερ είχε μια κεφαλιά-ψαράκι μόλις άουτ στο 9΄, αλλά στο επόμενο λεπτό ο Ράουμ έβγαλε τη σέντρα και ο Γκνάμπρι με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τη «Μάνσαφτ», που συνέχισε να κυριαρχεί σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να κυριαρχεί σε όλο το μήκος και πλάτος του γηπέδου.

Οι Λατίνοι φάνηκαν μόλις στο 43΄, όταν από λάθος της άμυνας ο Φούλερ δεν κατάφερε να νικήσει τον Νόιερ. Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, οι Γερμανοί δεν μπήκαν δυνατά όπως στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Έτσι στο 58΄ η Κόστα Ρίκα ισοφάρισε με τον Τεχέδα ύστερα από ασταθή απόκρουση του Νόιερ μετά από κεφαλιά του Γουότσον.

Στο 61΄ η Γερμανία είχε δοκάρι με τον Μουσιάλα, ο οποίος στο 68’ είδε και δεύτερη προσπάθεια του να σταματά στη δοκό.

Η Κόστα Ρίκα πήρε προβάδισμα στο 70΄ με τον Βάργκας, αλλά δεν χάρηκε για πολύ το προβάδισμα, αφού στο 73΄ ισοφάρισε ο νεοεισελθών Χάβερτς και στο 85΄ ο ίδιος παίκτης πέτυχε το 3-2 για την ομάδα του Φλικ.

Το τελικό σκορ 4-2 διαμόρφωσε με ακόμη ένα γκολ του στο Μουντιάλ ο Φίλκρουγκ, που μπήκε και πάλι ως αλλαγή.

Κόστα Ρίκα (Λουίς Φερνάντο Σουάρες): Νάβας, Φούλερ (74΄ Μπενέτε), Ντουάρτε, Γουότσον, Βάργκας, Οβιέδο (90΄ Γουίσον), Αγκιλέρα (46΄ Σάλας), Μπόρες, Τεχέδα (90΄ Κοντρέρας), Κάμπελ, Βενέγκας (74΄ Ματαρίτα).

Γερμανία (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Κίμιχ, Ζίλε (90΄ Γκίντερ), Ρίντιγκερ, Ράουμ (67΄ Γκέτσε), Γκορέτσκα (46΄ Κλόστερμαν), Γκιντογκάν (55΄ Φίλκρουγκ), Γκνάμπρι, Μουσιάλα, Σανέ, Μίλερ (66΄ Χάβερτς).

Εάν επιθυμείτε να σχολιάσετε το παραπάνω άρθρο ή οτιδήποτε άλλο στο Youfly, επισκεφτείτε τη σελίδα μας στο Facebook. Ή στείλτε μας μήνυμα στο Twitter. Για φωτογραφικό υλικό και ιστορίες, μεταβείτε στο Instagram μας.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) Youfly.com

Άκης Φωτόπουλος
Ο Άκης Φωτόπουλος ξεκίνησε τη δημοσιογραφία στην εφημερίδα Μακεδονία το 1983. Ασχολήθηκε με το αθλητικό, καλλιτεχνικό και τηλεοπτικό ρεπορτάζ. Έχει εργαστεί στα περιοδικά: Τηλέραμα, Ραδιοτηλεόραση, TV Zάπινγκ, ΕΝΑ, Εικόνες. Στη τηλεόραση εργάστηκε ως ρεπόρτερ στον τηλεοπτικό σταθμό Star Channel το διάστημα 1993 -95. Διετέλεσε υπεύθυνος επικοινωνίας του Alpha Θεσσαλονίκης την περίοδο 2005 -2007. Μέχρι πρότινος εργάζονταν στην εφημερίδα Έθνος της Κυριακής (TV Έθνος). Πλέον είναι συντάκτης στο youfly.com. Eίναι πατέρας ενός 11χρονου κοριτσιού, της Σοφίας.