20 C
Athens
Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Μουντιάλ 2022: Η Αργεντινή Παγκόσμια Πρωταθλήτρια – Νίκησε την Γαλλία

Το τρίτο Παγκόσμιο Κύπελλο της ιστορίας της κατέκτησε η Αργεντινή επικρατώντας στα πέναλτι με 4-2 της Γαλλίας (ο κανονικός αγώνας τελείωσε 2-2 και η παράταση 3-3) σ’ ένα ματς διαφήμιση του ποδοσφαίρου.

Μουντιάλ 2022: Η Αργεντινή Παγκόσμια Πρωταθλήτρια - Νίκησε την Γαλλία με 4-2 (πεν.)

Σε έναν από τους πιο «γεμάτους» τελικούς στην ιστορία της διοργάνωσης, η ομάδα της Αργεντινής χρειάστηκε να μπει στη διαδικασία των πέναλτι για να λυγίσει την αξιόμαχη Γαλλία.

Στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι, ο Εμιλιάνο Μαρτίνες απέκρουσε την εκτέλεση του Κομάν, ενώ ο Τσουαμενί ήταν άστοχος. Δύο γκολ πέτυχε ο Μέσι, ενώ χατ τρικ για τους Γάλλους είχε ο Εμπαπέ.

Η Αργεντινή μπήκε δυνατά από την αρχή στον αγώνα, είχε τον έλεγχο της κυκλοφορίας της μπάλας και δημιούργησε τις φάσεις για να φτάσει  πρώτη στο γκολ όπως κι έγινε.

Πιο συγκεκριμένα στο 21’ ο Άνχελ Ντι Μαρία μπήκε στην περιοχή, ο Ντεμπελέ άπλωσε από πίσω το χέρι του και ο άσος της Γιουβέντους φάνηκε να πέφτει εύκολα. Ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι. Ο Λιονέλ Μέσι το εκτέλεσε κι έγραψε το 1-0 υπέρ της Αργεντινής στο 23’.

Ο Αργεντινός μάλιστα σκοράροντας και στον τελικό, έχει κατορθώσει να πετύχει γκολ σε όλες τις φάσεις της διοργάνωσης. Κάτι που δεν έχει πετύχει κανείς στο παρελθόν.

Ο Μέσι πέτυχε γκολ στη φάση των ομίλων κόντρα σε Σαουδική Αραβία και Μεξικό. Στους «16» απέναντι στην Αυστραλία, στους «8» κόντρα στην Ολλανδία, στα ημιτελικά απέναντι στην Κροατία και στον τελικό κόντρα στη Γαλλία.

Το δεύτερο γκολ της Αργεντινής δεν άργησε να έρθει. Ο Ντι Μαρία μετά από μια αντεπίθεση σεμινάριο έκανε το 2-0 στο 36’ βάζοντας ακόμα πιο δύσκολα στους Γάλλους. Ο Ντεσαμπ βλέποντας αυτή την εικόνα της ομάδας του προχώρησε σε διπλή αλλαγή πριν καν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο, με τους Ζιρού και Ντεμπελέ να αποχωρούν και τους Τουράμ και Κολο Μουανί να περνούν στις θέσεις τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αργεντινή είχε και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων, με την Γαλλία από την πλευρά της να μη μπορεί να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Η αναμέτρηση συνέχισε να έχει ένταση, για να φτάσουμε στα τελευταία λεπτά όπου ανέλαβε δράση ο Κιλιάν Εμπαπέ. Ο σπουδαίος αυτός ποδοσφαιριστής στο 79’ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Κόλο Μουανί από τον Οταμέντι και μείωσε σε 2-1, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο άσος της Γαλλίας και της Παρί Σεν Ζερμέν, μετά από κλέψιμο του Κομάν στον Μέσι έκανε το 2-2 βάζοντας «φωτιά» στον μεγάλο τελικό και τις δυο χώρες να οδηγούνται στην παράταση, αφού στις καθυστερήσεις ο Γιορίς απέκρουσε θεαματικά το σουτ του Μέσι.

Στην παράταση συνεχίστηκε το θρίλερ, με τον Μέσι στο 109’ να κάνει το 3-2, αλλά ο Εμπαπέ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Κέρδισε πέναλτι στο 118’ μετά από χέρι του Παρέδες και το εκτέλεσε σημειώνοντας το 3-3 και στέλνοντας το ματς στην διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί το λόγο είχε ο Εμιλιάνο Μαρτίνες, ο οποίος έπιασε την εκτέλεση του Κομάν, ενώ είδε τον Τσουαμενί να στέλνει την μπάλα άουτ.

Μοντιέλ 4-2

Αργεντινή (Λιονέλ Σκαλόνι):  Μαρτίνες, Μολίνα (91΄Μοντιέλ), Ρομέρο, Οταμέντι, Ταλιαφίκο, Ντε Πολ (102΄Παρέδες), Έντσο Φερνάντες, Μακ Άλιστερ, Ντι Μαρία (65΄Ακούνια), Άλβαρες (102΄Λαουτάρο), Μέσι.

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Κουντέ, Βαράν, Ουπαμεκανό, Ερναντές (71΄Καμαβινγκά), Τσουαμενί, Ραμπιό (96΄Φοφανά), Γκριεζμάν (71΄Κομάν), Ντεμπελέ (41΄ Κόλο Μουανί), Μπαπέ, Ζιρού (41΄Τουράμ).

Εάν επιθυμείτε να σχολιάσετε το παραπάνω άρθρο ή οτιδήποτε άλλο στο Youfly, επισκεφτείτε τη σελίδα μας στο Facebook. Ή στείλτε μας μήνυμα στο Twitter. Για φωτογραφικό υλικό και ιστορίες, μεταβείτε στο Instagram μας.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) Youfly.com

Άκης Φωτόπουλος
Ο Άκης Φωτόπουλος ξεκίνησε τη δημοσιογραφία στην εφημερίδα Μακεδονία το 1983. Ασχολήθηκε με το αθλητικό, καλλιτεχνικό και τηλεοπτικό ρεπορτάζ. Έχει εργαστεί στα περιοδικά: Τηλέραμα, Ραδιοτηλεόραση, TV Zάπινγκ, ΕΝΑ, Εικόνες. Στη τηλεόραση εργάστηκε ως ρεπόρτερ στον τηλεοπτικό σταθμό Star Channel το διάστημα 1993 -95. Διετέλεσε υπεύθυνος επικοινωνίας του Alpha Θεσσαλονίκης την περίοδο 2005 -2007. Μέχρι πρότινος εργάζονταν στην εφημερίδα Έθνος της Κυριακής (TV Έθνος). Πλέον είναι συντάκτης στο youfly.com. Eίναι πατέρας ενός 11χρονου κοριτσιού, της Σοφίας.