Μια νέα επιτροπή που θα αποφασίζει μεταξύ άλλων για την επιλογή κινηματογραφικών ταινιών ορίστηκε με απόφαση της διευθύνουσας συμβούλου της ΕΡΤ Κατερίνας Κασκανιώτη.
Πρόεδρός της επιτροπής είναι ο σκηνοθέτης Γραμμένος Δελιοτζάκης και μέλη η συγγραφέας-σεναριογράφος Ευτυχία Γιαννάκη, ο σκηνοθέτης-σεναριογράφος Γρηγόρης Καραντινάκης, ο κειμενογράφος-σεναριογράφος Μιχάλης Μαλανδράκης, η σκηνοθέτιδα Μαγδαληνή Μαργαρίτη, ο ζωγράφος-σκηνοθέτης Χρήστος Δήμας και ο σκηνοθέτης Ελευθέριος Φυλακτός.
Έργο της Επιτροπής είναι η εισήγηση για την επιλογή κινηματογραφικών έργων στο πλαίσιο υποχρεώσεων του σχετικού νόμου περί κινηματογραφίας, τη διάθεση ποσοστού 1,5% του ετήσιου κύκλου εργασιών της ΕΡΤ ΑΕ για την παραγωγή κινηματογραφικών έργων που πληρούν τις προϋποθέσεις του άρθρου 3 του ν. 3905/2010 και τη διάθεση διαφημιστικού χρόνου στο Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου. Η θητεία της επιτροπής έχει διάρκεια ένα έτος.
Διαβάστε επίσης:
- Eurovision 2024: Ποιοι θα είναι οι σχολιαστές της ΕΡΤ;
- Έρημη Χώρα – ΕΡΤ: Η ανακοίνωση για τον δεύτερο κύκλο της σειράς
Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) Youfly.com.