11 C
Athens
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Moυντιάλ 2022: Αγγλία – Ιράν 6-2, Τα highlights του αγώνα

Η Αγγλία έκανε περίπατο στον πρώτο της αγώνα με το Ιράν στο Μουντιάλ 2022 πετυχαίνοντας έξι τέρματα (6-2 τελικό σκορ) και κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την πρόκρισή της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Σε μεγάλο πρωταγωνιστή της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σακά που πέτυχε δύο τέρματα για την Αγγλία. Οι Μπέλιγχαμ, Ράσφορντ, Στέρλινγκ και Γκρίλις σημείωσαν τα υπόλοιπα γκολ των «τριών λιονταριών».

Η Αγγλία και το Ιράν στο Μουντιάλ 2022

Η ομάδα της Αγγλίας κυριάρχησε από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης που σημαδεύτηκε από πολλές καθυστερήσεις λόγω των τραυματισμών που υπήρξαν και στα δύο ημίχρονα, ένας για κάθε ομάδα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι με την ομάδα του Ιράν αγωνίστηκαν ως βασικοί οι δύο μπακ της ΑΕΚ, Χατζισαφί και Μοχαμαντί ενώ ο Ταρεμί πέτυχε και τα δύο τέρματα του Ιράν.

Η εξέλιξη του ματς Αγγλία – Ιράν στο Μουντιάλ 2022

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Αγγλία να έχει τον έλεγχο του αγώνα και τους Ιρανούς να αμύνονται στην προσπάθεια τους να μην δεχτούν κάποιο γκολ.

Στο 9′ είχαμε τον τραυματισμό του Μπεϊρανβάντ μετά από σύγκρουση του με τον Χοσεϊνί με αποτέλεσμα το ματς να διακοπεί για περισσότερο από ένα δεκάλεπτο.

Με το που ξεκίνησε ξανά το παιχνίδι οι Άγγλοι πήραν πάλι τη μπάλα στα πόδια τους και προσπάθησαν να μπουν μπροστά στο σκορ. Το πέτυχαν στο 35′ όταν σε σέντρα από τα δεξιά του Λουκ Σο ο Μπέλιγχαμ με κεφαλιά σημείωσε το 1-0.

Παίκτης της Αγγλίας στο μουντιάλ

Οι παίκτες του Σάουθγκεϊτ κατάφεραν να πετύχουν δύο τέρματα πριν τη λήξη του πρώτου μέρους το οποίο είχε 14 λεπτά καθυστερήσεις λόγω του τραυματισμού του γκολκίπερ του Ιράν.

Στο 43′ ο Σακά με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-0.

Δύο λεπτά αργότερα η Αγγλία βγήκε στην επίθεση με τον Κέιν σε ρόλο δεξιού εξτρέμ, αυτός έκανε την παράλληλη μπαλιά προς τον Στέρλινγκ ο οποίος με σουτ στην κίνηση έγραψε το 3-0.

Στο 62′ ο Σάκα διπλασίασε τα τέρματα του στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 4-0 των Άγγλων.

Το Ιράν πέτυχε το «γκολ της τιμής» στο 65′ όταν ο Ταρεμί έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή έκανε ωραίο πλασέ και νίκησε τον Πίκφορντ για να γράψει το 4-1.

Με τη συμπλήρωση 70 λεπτών αγώνα ο Σάουθγκεϊτ προχώρησε σε αλλαγές καθώς έριξε στο ματς τους Ράσφορντ, Γκρίλις και Φόντεν αντί των Σάκα, Στέρλνινγκ, και Μάουντ. Ο εξτρέμ της Γιουνάιτεντ μάλιστα 50” μετά την είσοδο του στο παιχνίδι κατάφερε να σκοράρει με πλασέ μέσα από την περιοχή και να γράψει το 5-1.

Η Αγγλία βρήκε και έκτο γκολ στο 89′ με τον Γκρίλις που μετά από πάσα του Γουίλσον έγραψε το 6-1.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα το Ιράν είχε αρχικά δοκάρι όταν ο Αζμούν βγήκε τετ α τετ με τον Πίκφορντ, έκανε το σουτ αλλά ο Άγγλος γκολκίπερ με τα ακροδάχτυλα βρήκε τη μπάλα και την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 90+10′ και μέσω VAR το Ιράν κέρδισε πέναλτι σε τράβηγμα του Στόουνς μέσα στην περιοχή. Ο διαιτητής είδε τη φάση στο μόνιτορ και έδειξε την παράβαση. Ο Ταρεμί που ανέλαβε την εκτέλεση, ήταν εύστοχος μειώνοντας το σκορ.

ΑΓΓΛΙΑ: Πίκφορντ, Στόουνς, Μάουντ (71′ Φόντεν), Μαγκουάιρ (70′ Ντάιερ), Τρίπιερ, Μπέλινγχαμ, Ράις, Σο, Στέρλινγκ (70′ Γκρίλις), Σακά (70′ Ράσφορντ), Κέιν (75′ Γουίλσον).

ΙΡΑΝ: Μπεϊρανβάντ (20′ Χουσεϊνί), Μοχαραμί, Μοχαμάντι, Χοσεϊνί, Χατζισαφί, Τσεσμί (46′ Κανανί), Τζαχανμπάς (46′ Γκολιζαντέχ), Πουραλιγκάντζι, Καρίμι (46′ Εζατολάχι), Νουρολαχί (78′ Αζμούν), Ταρεμί.

Οι δυνατές στιγμές

Λίγο πριν από τη σέντρα του αγώνα είχαμε δύο δυνατές στιγμές ανάμεσα στους παίκτες της Αγγλίας και του Ιράν, τους οποίους είδαμε να διαμαρτύρονται με συμβολικό τρόπο στο χορτάρι.

Παίκτες της Αγγλίας στο Μουντιάλ

Η έκρυθμη κατάσταση στο Ιράν το τελευταίο διάστημα και η παραβίαση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, σε συνδυασμό με όσα προηγήθηκαν σχετικά με το περιβραχιόνιο για τα ΛΟΑΤΚΙ+ άτομα έφεραν την αντίδραση των διεθνών στο χορτάρι.

Οι παίκτες του Ιράν έμειναν σιωπηλή κατά την ανάκρουση του εθνικού ύμνου της χώρας τους, θέλοντας με αυτόν τον τρόπο να διαμαρτυρηθούν για όσα εκτυλίσσονται το τελευταίο διάστημα στη χώρα. Μάλιστα, ορισμένοι οπαδοί αποδοκίμασαν τον ύμνο από τις εξέδρες του γηπέδου.

Λίγο αργότερα, την αντίδρασή τους έδειξαν και οι παίκτες της εθνικής Αγγλίας, οι οποίοι γονάτισαν στον αγωνιστικό χώρο.

ΑΝΤ1+: Μαύρο στη μετάδοση του αγώνα

Σοβαρά προβλήματα προέκυψαν κατά τη διάρκεια μετάδοσης του αγώνα από την πλατφόρμα του ANT1+. «Αγαπητοί χρήστες, η τεχνική ομάδα του ΑΝΤ1+ έχει εντοπίσει το πρόβλημα που παρουσιάστηκε κατά την προβολή του αγώνα Αγγλία – Ιράν και εργάζεται για την άμεση επίλυσή του. Ευχαριστούμε πολύ για την κατανόησή σας», αναφέρονταν σε ανακοίνωσή που εξέδωσε ο ΑΝΤ1+.

Εάν επιθυμείτε να σχολιάσετε το παραπάνω άρθρο ή οτιδήποτε άλλο στο Youfly, επισκεφτείτε τη σελίδα μας στο Facebook. Ή στείλτε μας μήνυμα στο Twitter. Για φωτογραφικό υλικό και ιστορίες, μεταβείτε στο Instagram μας.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) Youfly.com

Άκης Φωτόπουλος
Ο Άκης Φωτόπουλος ξεκίνησε τη δημοσιογραφία στην εφημερίδα Μακεδονία το 1983. Ασχολήθηκε με το αθλητικό, καλλιτεχνικό και τηλεοπτικό ρεπορτάζ. Έχει εργαστεί στα περιοδικά: Τηλέραμα, Ραδιοτηλεόραση, TV Zάπινγκ, ΕΝΑ, Εικόνες. Στη τηλεόραση εργάστηκε ως ρεπόρτερ στον τηλεοπτικό σταθμό Star Channel το διάστημα 1993 -95. Διετέλεσε υπεύθυνος επικοινωνίας του Alpha Θεσσαλονίκης την περίοδο 2005 -2007. Μέχρι πρότινος εργάζονταν στην εφημερίδα Έθνος της Κυριακής (TV Έθνος). Πλέον είναι συντάκτης στο youfly.com. Eίναι πατέρας ενός 11χρονου κοριτσιού, της Σοφίας.