17.4 C
Athens
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Μουντιάλ 2022: Βραζιλία – Σερβία 2-0, Τα highlights του αγώνα

Εύκολο έργο είχε η Βραζιλία, στο πρώτο της τεστ στο φετινό Μουντιάλ, καθώς νίκησε σχετικά άνετα τη Σερβία με 2-0 δείχνοντας πως είναι σε εξαιρετική κατάσταση.

Η ομάδα του Τίτε αν και είχε ένα κακό πρώτο ημίχρονο στην επανάληψη έπαιξε πολύ καλή μπάλα, πέτυχε δύο γκολ , είχε δύο δοκάρια και αρκετές ακόμη ευκαιρίες.

Η Βραζιλία είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η «σελεσάο», ωστόσο, δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητική αφού οι Σέρβοι αμύνονταν εξαιρετικά το πρώτο μισάωρο του αγώνα.

Οι ατομικές εμπνεύσεις του Νεϊμάρ και του Ραφίνια δεν έβρισκαν στόχο. Στο 41’ οι Βραζιλιάνοι είχαν την πρώτη τους πολύ μεγάλη φάση στο ματς με τον Βινίσιους ο οποίος όμως αστόχησε.

Η ομάδα του Τίτε έφτασε κοντά στο γκολ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Μετά από λάθος του Μιλίνκοβιτς, η μπάλα κατέληξε στον Ραφίνια αλλά το τελείωμα του Βραζιλιάνου ποδοσφαιριστή ήταν κακό.

Στο 54’ ο Βινίσιους έκανε ωραία προσπάθεια αλλά δεν βρέθηκε συμπαίκτης του στην πορεία της μπάλας. Έξι λεπτά αργότερα, η Βραζιλία είχε δοκάρι σε ένα πολύ δυνατό μακρινό σουτ του Σάντρο.

Στο 63’ ο Μιλίνκοβιτς – Σάβιτς απέκρουσε σουτ του Βινίσιους, η μπάλα έφτασε στον Ριτσάρλισον που δεν δυσκολεύθηκε να τη στείλει στα δίχτυα γράφοντας το 1-0 για τη Βραζιλία. Η «σελεσάο» από κει κι έπειτα κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και στο 67’ είχε μια νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Βινίσιους.

Η Βραζιλία έφτασε στο 2-0 με τρομερό γυριστό του Ριτσάρλισον μέσα από την περιοχή στο 73ο λεπτό. Η Βραζιλία είχε ένα ακόμη δοκάρι με τον Κασεμίρο στο 81ο λεπτό.

Στο 82’ ο Μιλίνκοβιτς απέκρουσε σουτ του Ροντρίγκο και στο 83′ του Φρεντ.

Βραζιλία (Τίτε): Άλισον, Ντανίλο, Σίλβα, Μαρκίνιος, Σάντρο, Κασεμίρο, Πακετά (75′ Φρεντ), Νεϊμάρ (80′ Άντονι), Ριτσάρλισον (79′ Ζεσούς), Ραφίνια (87′ Μαρτινέλι), Βινίσιους (75′ Ροντρίγκο).

Σερβία (Ντράγκαν Στοϊκοβιτς): Μιλίνκοβιτς, Πάβλοβιτς, Μιλένκοβιτς, Βελίκοβιτς, Γκούντελι (57’ Ίλιτς), Ζίβκοβιτς (57’ Ράντονιτς), Λούκιτς (66’ Λάζοβιτς), Μλαντένοβιτς (66’ Βλάχοβιτς), Μίτροβιτς (84′ Μαξίμοβιτς), Τάντιτς, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς.

Εάν επιθυμείτε να σχολιάσετε το παραπάνω άρθρο ή οτιδήποτε άλλο στο Youfly, επισκεφτείτε τη σελίδα μας στο Facebook. Ή στείλτε μας μήνυμα στο Twitter. Για φωτογραφικό υλικό και ιστορίες, μεταβείτε στο Instagram μας.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) Youfly.com.

Άκης Φωτόπουλος
Ο Άκης Φωτόπουλος ξεκίνησε τη δημοσιογραφία στην εφημερίδα Μακεδονία το 1983. Ασχολήθηκε με το αθλητικό, καλλιτεχνικό και τηλεοπτικό ρεπορτάζ. Έχει εργαστεί στα περιοδικά: Τηλέραμα, Ραδιοτηλεόραση, TV Zάπινγκ, ΕΝΑ, Εικόνες. Στη τηλεόραση εργάστηκε ως ρεπόρτερ στον τηλεοπτικό σταθμό Star Channel το διάστημα 1993 -95. Διετέλεσε υπεύθυνος επικοινωνίας του Alpha Θεσσαλονίκης την περίοδο 2005 -2007. Μέχρι πρότινος εργάζονταν στην εφημερίδα Έθνος της Κυριακής (TV Έθνος). Πλέον είναι συντάκτης στο youfly.com. Eίναι πατέρας ενός 11χρονου κοριτσιού, της Σοφίας.