18.7 C
Athens
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Μουντιάλ 2022: Βέλγιο – Καναδάς 1-0, Τα highlights του αγώνα

Το Βέλγιο μπήκε με το δεξί στο Μουντιάλ του Κατάρ κερδίζοντας τον Καναδά με 1-0.

Δεν ήταν εύκολος ο αγώνας για την ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ αφού ταλαιπωρήθηκε αρκετά από τους παίκτες του Καναδά που είχαν τον έλεγχο του αγώνα και δημιούργησαν μάλιστα και αρκετές ευκαιρίες.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Μπατσουαγί έκανε ένα μακρινό σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο. Στο 8’ ο Καναδάς κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Καράσκο. Ο Ντέιβις ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Κουρτουά σωστός κέρβερος έπεσε στη σωστή γωνία και έδιωξε την μπάλα. Στο 16ο λεπτό  ο Χόιλετ σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο πρώτο ημίχρονο το Βέλγιο έδειξε να δυσκολεύεται στην ανάπτυξη του παιχνιδιού. Στο 23’ ο Μίλερ έδιωξε σε κόρνερ προσπάθεια του Μπατσουαγί. Οι Καναδοί έχασαν διπλή ευκαιρία με τον Τζόνσον στο 30ο λεπτό.

Στο 44’ ο Αλντερβάιρελντ έβγαλε τη βαθιά μπαλιά, ο Μπατσουαγί έκανε το σουτ στην κίνηση για το 1-0 κόντρα στη ροή του ματς. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Καναδάς είχε νέα καλή στιγμή με τον Μπιουκάναν.

Στο 48’ ο Εουστάκιο έκανε τη σέντρα, ο Ντέιβιντ πήρε την κεφαλιά αλλά η προσπάθειά του κατέληξε άουτ. Ο ίδιος παίκτης έκανε λίγο αργότερα νέο δυνατό σουτ χωρίς να βρει όμως το στόχο.

Στο 67ο λεπτό οι Βέλγοι είχαν μία καλή στιγμή όταν ο Ντε Μπρόινε γύρισε για τον Μπατσουαγί αλλά ο Λαριέα έκανε σωτήριο τάκλιν. Με τη συμπλήρωση 80 λεπτών αγώνα ο Λάριν πήρε την κεφαλιά αλλά ο Κουρτουά δεν ανησύχησε.

Στο 86’ ο Ντε Μπρόινε επιχείρησε ένα μακρινό σουτ στέλνοντας τη μπάλα πολλά μέτρα άουτ. Λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης ο Καναδάς έχασε νέα ευκαιρία με τον Λάριν.

Ο Καναδάς μπορεί να έχασε αλλά με την εμφάνιση που έκανε κέρδισε το χειροκρότημα των φιλάθλων που ήταν στο γήπεδο.

ΒΕΛΓΙΟ (Ρομπέρτο Μαρτίνεζ): Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνχεν, Ντεντόνκερ, Βίτσελ, Ντε Μπρόινε, Καράσκο (46’ Μενιέ), Καστάνιε, Τίλεμανς (46’ Ονάνα), Αζάρ (62’ Τροσάρ), Μπατσουαγί (78’ Οπέντα).

ΚΑΝΑΔΑΣ (Τζον Χέρντμαν): Μπόργιαν, Τζόνστον, Μίλερ, Βιτόρια, Εουστάκιο (81’ Οσόριο), Χόιλετ (58’ Λάριν), Χάτσινσον (58’ Κονέ), Λαριέα (74’ Αντεκούγκμπε), Μπιουκάναν (81’ Μίλαρ), Ντέιβις, Ντέιβιντ.

Εάν επιθυμείτε να σχολιάσετε το παραπάνω άρθρο ή οτιδήποτε άλλο στο Youfly, επισκεφτείτε τη σελίδα μας στο Facebook. Ή στείλτε μας μήνυμα στο Twitter. Για φωτογραφικό υλικό και ιστορίες, μεταβείτε στο Instagram μας.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) Youfly.com.

Άκης Φωτόπουλος
Ο Άκης Φωτόπουλος ξεκίνησε τη δημοσιογραφία στην εφημερίδα Μακεδονία το 1983. Ασχολήθηκε με το αθλητικό, καλλιτεχνικό και τηλεοπτικό ρεπορτάζ. Έχει εργαστεί στα περιοδικά: Τηλέραμα, Ραδιοτηλεόραση, TV Zάπινγκ, ΕΝΑ, Εικόνες. Στη τηλεόραση εργάστηκε ως ρεπόρτερ στον τηλεοπτικό σταθμό Star Channel το διάστημα 1993 -95. Διετέλεσε υπεύθυνος επικοινωνίας του Alpha Θεσσαλονίκης την περίοδο 2005 -2007. Μέχρι πρότινος εργάζονταν στην εφημερίδα Έθνος της Κυριακής (TV Έθνος). Πλέον είναι συντάκτης στο youfly.com. Eίναι πατέρας ενός 11χρονου κοριτσιού, της Σοφίας.