22.6 C
Athens
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Μουντιάλ 2022: Σενεγάλη – Ολλανδία 0-2, Τα highlights του αγώνα

Η Ολλανδία έστω και δύσκολα κατάφερε τελικά να επικρατήσει της πολύ καλής Σενεγάλης με 2-0, στο Μουντιάλ 2022.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Σενεγαλέζος κεντρικός αμυντικός του Ολυμπιακού, Παπέ Αμπού Σισέ.

Ένα ωραίο σε εκτέλεση γκολ του Κόντι Γκάκπο στο 84ο λεπτό, στο ντεμπούτο του σε αγώνα Παγκοσμίου Κυπέλλου και ένα ακόμη γκολ του Ντάβι Κλάασεν στις καθυστερήσεις, λύτρωσαν την Ολλανδία και της χάρισαν την πολύτιμη νίκη επί της πολύ καλής Σενεγάλης στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον 1ο όμιλο του Μουντιάλ 2022.

Στο «Al Thumama Stadium» της Ντόχα, οι Σενεγαλέζοι απέδειξαν ότι μπορούν και χωρίς τον ηγέτη τους Σαντιό Μανέ, αφού ήταν πολύ καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έχασαν περισσότερες ευκαιρίες, όμως στο φινάλε οι Ολλανδοί κατάφεραν και πήραν το τρίποντο χάρις στην κεφαλιά του 23χρονου επιθετικού της Αϊντχόφεν και το πλασέ του χαφ του Άγιαξ στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι παίκτες της Ολλανδίας

«Μελανό» σημείο στον αγώνα, ο τραυματισμός του Σεϊκού Κουγιατέ της Σενεγάλης, ο οποίος στο 70’ πήδηξε για μία κεφαλιά, όμως τραυματίστηκε σοβαρά στο μηρό και αποχώρησε με φορείο.

Η Σενεγάλη από πολύ νωρίς κατάφερε να ελέγχει το ματς στο Μουντιάλ και μόλις στο 9’ σε σουτ του Σαρ η μπάλα έφυγε λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια, ενώ στο 22’ ο Φρένκι Ντε Γιόνγκ έχασε μοναδική ευκαιρία για την ομάδα της Ολλανδίας.

Λίγο πριν τη λήξη του α’ μέρους, στο 40’ ένα πολύ καλό σουτ του Μπερχάους πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο δεύτερο μέρος η Ολλανδία παγιδεύτηκε από το έξυπνο παίξιμο των αμυντικών της Σενεγάλης. Στο 65’ οι Σενεγαλέζοι με τον Μπουλαγιέ Ντιά έχασαν σπάνια ευκαιρία να σκοράσουν αφού κατάφερε ο Νόπερτ με ωραίο τρόπο να διώξει τη μπάλα σε κόρνερ. Πολύ καλά αντανακλαστικά έδειξε ο γκολκίπερ της Ολλανδίας και στο 73’ στο σουτ του Ιντρίσα Γκέιγ μέσα από την περιοχή, αποκρούοντας ξανά σε κόρνερ.

Οι παίκτες της Σενεγάλης εναντίον της Ολλανδίας στο Μουντιάλ

Κι ενώ η Σενεγάλη είχε την υπεροχή η Ολλανδία με μια κεφαλιά μέσα από τη περιοχή του Γκάκπο στο 84’ άνοιξε το σκορ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Νόπερτ είπε «όχι» και στο σουτ του Ιντρίσα Γκέιγ αποκρούοντας ξανά σε κόρνερ, ενώ στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κλάασεν εκμεταλλεύτηκε την ασθενή απόκρουση του Μεντί στο πλασέ του Ντεπάι και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΣΕΝΕΓΑΛΗ (Αλιού Σισέ): Εντουάρ Μεντί, Κουλιμπαλί, Πάπε Αμπού Σισέ, Ιντρίσα Γκέιγ, Ναμπαλί Μεντί, Κουγιατέ (73’ λ.τρ. Πάπε Γκέιγ), Ντιά (69’ Ντιένγκ), Ντιατά (73’ Τζάκσον), Σαρ, Σαμπαλί, Ντιαλό (62’ Γιάκομπς).
ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Λουίς Φαν Χάαλ): Νόπερτ, Ντάμφρις, Ντε Λιχτ, Φαν Ντάικ, Άκε, Μπλιντ, Μπερχάους (79’ Κουπμάινερς), Φρένκι Ντε Γιόνγκ, Γκάκπο (90’+4 Ντε Ρουν), Μπέρχβαϊν (79’ Κλάασεν), Γιάνσεν (62’ Ντεπάι).

Εάν επιθυμείτε να σχολιάσετε το παραπάνω άρθρο ή οτιδήποτε άλλο στο Youfly, επισκεφτείτε τη σελίδα μας στο Facebook. Ή στείλτε μας μήνυμα στο Twitter. Για φωτογραφικό υλικό και ιστορίες, μεταβείτε στο Instagram μας.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) Youfly.com

Άκης Φωτόπουλος
Ο Άκης Φωτόπουλος ξεκίνησε τη δημοσιογραφία στην εφημερίδα Μακεδονία το 1983. Ασχολήθηκε με το αθλητικό, καλλιτεχνικό και τηλεοπτικό ρεπορτάζ. Έχει εργαστεί στα περιοδικά: Τηλέραμα, Ραδιοτηλεόραση, TV Zάπινγκ, ΕΝΑ, Εικόνες. Στη τηλεόραση εργάστηκε ως ρεπόρτερ στον τηλεοπτικό σταθμό Star Channel το διάστημα 1993 -95. Διετέλεσε υπεύθυνος επικοινωνίας του Alpha Θεσσαλονίκης την περίοδο 2005 -2007. Μέχρι πρότινος εργάζονταν στην εφημερίδα Έθνος της Κυριακής (TV Έθνος). Πλέον είναι συντάκτης στο youfly.com. Eίναι πατέρας ενός 11χρονου κοριτσιού, της Σοφίας.