19.2 C
Athens
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Μουντιάλ 2022: Πορτογαλία – Γκάνα 3-2, Τα highlights του αγώνα

Η Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος επιβλήθηκε με 3-2 της Γκάνας σ’ έναν όπως εξελίχθηκε δραματικό αγώνα για τον όγδοο όμιλο του Μουντιάλ. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο πέρασε στην ιστορία, καθώς έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής που σκοράρει σε πέντε σερί Παγκόσμια Κύπελλα

Ο αγώνας είχε εντυπωσιακό ρυθμό, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο.  Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος έχασε την πρώτη της ευκαιρία στο 10′ με τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο ηγέτης της Πορτογαλίας σε μια φάση στο 13ο λεπτό κέρδισε κεφαλιά από κοντά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Η Πορτογαλία κυκλοφορούσε την μπάλα και απειλούσε κυρίως με σέντρες αλλά η Γκάνα αμυνόταν πολύ καλά. Στο 31′ ο Κριστιάνο Ρονάλντο βρήκε δίχτυα αλλά το γκολ του ακυρώθηκε, αφού είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, η Γκάνα απείλησε με σουτ του Κούντους. Στο 65′ η Πορτογαλία κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Ρονάλντο ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0 γράφοντας ιστορία. Στο 71′ ο Κόστα μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ένα σουτ του Κούντους. Λίγα λεπτά αργότερα, η Γκάνα ισοφάρισε με γκολ του Αντρέ Αγιού.

Οι Ίβηρες αντέδρασαν γρήγορα και προηγήθηκαν με 2-1 με ωραίο τελείωμα του Ζοάο Φέλιξ στο 78ο λεπτό. Δύο λεπτά αργότερα (80’) ο Λεάο έκανε το 3-1 για τους Πορτογάλους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φερνάντο Σάντος επέλεξε να ξεκουράσει τους Σίλβα, Κριστιάνο Ρονάλντο και Ζοάο Φέλιξ.

Στο 89′ ο Μπουκαρί βρέθηκε ανενόχλητος στην περιοχή της Πορτογαλίας και με ωραία κεφαλιά διαμόρφωσε μείωσε σε 3-2. Η Γκάνα έχασε σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Ινάκι Γουίλιαμς ο οποίος δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το λάθος του τερματοφύλακα της Πορτογαλίας στην τελευταία φάση του αγώνα.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Κόστα, Κανσέλο, Ντίας, Ντανίλο, Γκερέιρο, Νέβες (77′ Λεάο), Οτάβιο (56′ Καρβάλιο), Φερνάντες, Φέλιξ (88′ Ράμος), Ρονάλντο (88′ Μάριο), Μπ. Σίλβα (88′ Παλίνια)

ΓΚΑΝΑ: Ζιγκί, Αμαρτέι, Σεϊντού (66′ Λάμπτεϊ), Τζικού (90+2′ Σεμενιό), Σαλισού, Μπάμπα, Σαμέντ (90+2′ Κιερέ), Πάρτεϊ, Κουντούς (77′ Μπουκαρί), Γουίλιαμς, Α. Αγιού (77′ Ζ. Αγιού)

Εάν επιθυμείτε να σχολιάσετε το παραπάνω άρθρο ή οτιδήποτε άλλο στο Youfly, επισκεφτείτε τη σελίδα μας στο Facebook. Ή στείλτε μας μήνυμα στο Twitter. Για φωτογραφικό υλικό και ιστορίες, μεταβείτε στο Instagram μας.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) Youfly.com.

Άκης Φωτόπουλος
Ο Άκης Φωτόπουλος ξεκίνησε τη δημοσιογραφία στην εφημερίδα Μακεδονία το 1983. Ασχολήθηκε με το αθλητικό, καλλιτεχνικό και τηλεοπτικό ρεπορτάζ. Έχει εργαστεί στα περιοδικά: Τηλέραμα, Ραδιοτηλεόραση, TV Zάπινγκ, ΕΝΑ, Εικόνες. Στη τηλεόραση εργάστηκε ως ρεπόρτερ στον τηλεοπτικό σταθμό Star Channel το διάστημα 1993 -95. Διετέλεσε υπεύθυνος επικοινωνίας του Alpha Θεσσαλονίκης την περίοδο 2005 -2007. Μέχρι πρότινος εργάζονταν στην εφημερίδα Έθνος της Κυριακής (TV Έθνος). Πλέον είναι συντάκτης στο youfly.com. Eίναι πατέρας ενός 11χρονου κοριτσιού, της Σοφίας.