22.7 C
Athens
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Μουντιάλ 2022: Πορτογαλία – Ελβετία 6-1, Τα highlights του αγώνα

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο η Πορτογαλία έφθασε άνετα στη νίκη επί της Ελβετίας με το ευρύ σκορ 6-1 και πέρασε στους «8» του Μουντιάλ.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγώνα, με την Ελβετία να δείχνει πιο απειλητική, αλλά οι προσπάθειες του Εμπολό στα πρώτα λεπτά δεν ανησύχησαν τους Πορτογάλους.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος όσο περνούσε η ώρα κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο και στο 17’ έφτασε στο γκολ. Από ωραία ασίστ του Ζοάο Φέλιξ, ο Γκονσάλο Ράμος γύρισε το σώμα του και με φοβερό σουτ έγραψε το 1-0.

Στο 33’ από κόρνερ του Μπρούνο Φερνάντες, ο Πέπε με ωραία κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα των Πορτογάλων.

Η Ελβετία προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η κεφαλιά του Φρόιλερ σταμάτησε στον Ντιόγκο Κόστα στο 38’. Η Πορτογαλία άγγιξε και το τρίτο γκολ στο 43’, αλλά ο Ράμος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ζόμερ όταν βρέθηκε απέναντί του.

Στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση παρέμεινε αμετάβλητη, με την Πορτογαλία να κυριαρχεί και να σφυροκοπεί την Ελβετία. Στο 51’ Ο Ράμος πέτυχε το 3-0, μετά από ασίστ του Νταλότ.

Στο 55’ ο Ράμος βγάζει ωραία μπαλιά στον Γκερέιρο σε αντεπίθεση, κι εκείνος με ωραίο τρόπο πλασάρει και κάνει το 4-0.

Στο 58’ η Ελβετία μειώνει το σκορ σε 4-1 με κεφαλιά του Ακάντζι.

Η Πορτογαλία συνέχισε να πιέζει την εστία του Ζόμερ και στο 67’ ήρθε και το πέμπτο γκολ.

Ο Ζοάο Φέλιξ έδωσε ωραία πάσα στον Ράμος, ο οποίος έκανε το 5-1, πετυχαίνοντας το πρώτο χατ τρικ σε αυτό το Μουντιάλ.

Στο 74’ μπήκε στο ματς ο Κριστιάνο Ρονάλντο και προσπάθησε κι αυτός να χριστεί σκόρερ, αλλά σε μια περίπτωση στο 84’ που βρήκε δίχτυα, ήταν οφσάιντ.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Λεάο πέτυχε με σουτ το 6-1, βάζοντας και τη δική του σφραγίδα στον θρίαμβο της Πορτογαλίας.

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Ντιόγκο Κόστα, Γκερέιρο, Ρούμπεν Ντίας, Πέπε, Νταλότ, Καρβάλιο, Μπρούνο Φερνάντες (87’ Λεάο), Οτάβιο (73’ Βιτίνιο), Μπερνάρντο Σίλβα (81’ Νέβες), Ζοάο Φέλιξ (73’ Κριστιάνο Ρονάλντο), Γκονσάλο Ράμος (73’ Όρτα).

Ελβετία (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ, Ροντρίγκες, Σερ (46’ Κόμερτ), Ακαντζί, Τζάκα, Σακίρι, Σο (54’ Σεφέροβιτς), Φερνάντες, Φρόιλερ (54’ Ζακάρια), Βάργκας, Εμπολό (89′ Γιασάρι).

Εάν επιθυμείτε να σχολιάσετε το παραπάνω άρθρο ή οτιδήποτε άλλο στο Youfly, επισκεφτείτε τη σελίδα μας στο Facebook. Ή στείλτε μας μήνυμα στο Twitter. Για φωτογραφικό υλικό και ιστορίες, μεταβείτε στο Instagram μας.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) Youfly.com

Άκης Φωτόπουλος
Ο Άκης Φωτόπουλος ξεκίνησε τη δημοσιογραφία στην εφημερίδα Μακεδονία το 1983. Ασχολήθηκε με το αθλητικό, καλλιτεχνικό και τηλεοπτικό ρεπορτάζ. Έχει εργαστεί στα περιοδικά: Τηλέραμα, Ραδιοτηλεόραση, TV Zάπινγκ, ΕΝΑ, Εικόνες. Στη τηλεόραση εργάστηκε ως ρεπόρτερ στον τηλεοπτικό σταθμό Star Channel το διάστημα 1993 -95. Διετέλεσε υπεύθυνος επικοινωνίας του Alpha Θεσσαλονίκης την περίοδο 2005 -2007. Μέχρι πρότινος εργάζονταν στην εφημερίδα Έθνος της Κυριακής (TV Έθνος). Πλέον είναι συντάκτης στο youfly.com. Eίναι πατέρας ενός 11χρονου κοριτσιού, της Σοφίας.