14.7 C
Athens
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Mουντιάλ 2022: Πολωνία – Αργεντινή 0-2, Τα highlights του αγώνα

Η Αργεντινή σαφώς ανώτερη νίκησε με 2-0 την Πολωνία σφραγίζοντας  την πρωτιά του 3ου ομίλου και συνάμα την πρόκριση στους «16» του Μουντιάλ.

Στη φάση των νοκ- άουτ η Αργεντινή καλείται να παίξει το Σάββατο 3/12 με την Αυστραλία στις 21.00.

Η Πολωνία στάθηκε τυχερή, καθώς στην ισοβαθμία με το Μεξικό (από 4 βαθμούς) είχε καλύτερη διαφορά τερμάτων (2-2 η Πολωνία, 2-3 το Μεξικό) κι έτσι το 2-1 της ομάδας του Χεράρδο επί της Σαουδικής Αραβίας ήταν απλά μία νίκη γοήτρου.

Η ομάδα του Μιχνιέβιτς προκρίθηκε ως δεύτερη από το γκρουπ και την Κυριακή (4/12, 17. 00) θα τεθεί αντιμέτωπη με την Γαλλία.

Κατά τα άλλα στο σημερινό ματς μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο και αυτή ήταν η Αργεντινή. Αν δεν υπήρχε και ο Στσέσνι κάτω από τα δοκάρια, τότε το σκορ θα είχε πάρει διαστάσεις θριάμβου για τους Αργεντινούς.

Ο Πολωνός τερματοφύλακας ύψωσε τείχος στους Αργεντινούς στο πρώτο ημίχρονο, αποκρούοντας μέχρι και πέναλτι του Λιονέλ Μέσι, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο νικήθηκε από τους Μακάλιστερ και Αλβάρες.

Ο Λιονέλ Μέσι μπορεί να μη σκόραρε απόψε, καθώς δεν βρήκε το στόχο στο πέναλτι που εκτέλεσε στο 39΄, ωστόσο, με τη συμμετοχή του έφτασε τα 21 ματς σε τελική φάση Μουντιάλ, αφήνοντας πίσω του τον αείμνηστο, Ντιέγκο Μαραντόνα.

Ο Μέσι είχε δύο σουτ προς στην εστία της Πολωνίας στο πρώτο δεκάλεπτο της συνάντησης. Το πρώτο σουτ στο ματς έγινε στο 7’, από το ύψος της περιοχής αλλά ο Στσέζνι μπλόκαρε και στο 10΄ μπήκε από αριστερά, σούταρε κι ανάγκασε τον Πολωνό γκολκίπερ να διώξει σε κόρνερ.

Το σουτ του Ακούνια στο 29΄ πέρασε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του έμπειρου γκολκίπερ της Γιουβέντους, ενώ στο 33΄ ο Ντι Μαρία λίγο έλειψε να σκοράρει με απευθείας κόρνερ. Και πάλι ο Στσέσνι έδειξε την κλάση του απομακρύνοντας σωτήρια σε νέο κόρνερ.

Ο 32χρονος τερματοφύλακας με νέα εκπληκτική επέμβαση σε σουτ του Ακούνια στο 36΄ κράτησε ζωντανή την ομάδα του, ενώ δύο λεπτά μετά η Αργεντινή κέρδισε ένα πέναλτι, που κατελόγισε ο Μάκελι στην προσπάθεια του Στσέσνι να απομακρύνει τη μπάλα και τον Μέσι να πέφτει στο έδαφος ενώ επιχειρούσε να πιάσει την κεφαλιά. Ο γκολκίπερ της Πολωνίας βρήκε πρώτα τη μπάλα και στη συνέχεια το κεφάλι του Μέσι, με τον Ολλανδό ρέφερι να συμβουλεύεται το VAR και να δείχνει το σημείο του πέναλτι.

Ο Μέσι εκτέλεσε στο 39΄, αλλά ο Στσέζνι ήταν ξανά ανίκητος και με τρομερή απόκρουση στη γωνία του διατήρησε το 0-0, αποτέλεσμα με το οποίο οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια. δεν ήταν σε μεγάλη βραδιά ο Στσέζνι το παιχνίδι θα είχε τελειώσει από πολύ νωρίς…

Ό,τι δεν κατάφερε η Αργεντινή σε 45 λεπτά στο πρώτο μέρος, το πέτυχε στο πρώτο λεπτό του δεύτερου. Από τη συνεργασία Ντι Μαρία-Ντε Πολ και σέντρα του δεύτερου, ο Μακ Άλιστερ με ένα περίεργο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Στσέσνι (1-0), ο οποίος αυτή την φορά δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα.

Η Πολωνία απείλησε άμεσα με  ισοφάριση στο 50΄, όταν ο προωθημένος Γκλικ έπιασε την κεφαλιά μετά από φάουλ κι έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στο 61΄ ο Μακ Άλιστερ βρέθηκε σε μοναδική θέση στην περιοχή, αλλά αυτή την φορά το σουτ που επιχείρησε βρήκε σ΄ ετοιμότητα τον Στσέσνι. Το ματς κρίθηκε εν πολλοίς στο 67΄ με τον Άλβαρες να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Φερνάντες και με σουτ πέτυχε το 2-0. Ο επιθετικός της Μάντσεστερ Σίτι βγήκε τετ-α-τετ με τον Στσέσνι στο 73΄, αλλά αστόχησε.

Το ίδιο έκανε λίγα λεπτά αργότερα και ο Λαουτάρο Μαρτίνες στην τελευταία μεγάλη φάση για την Αργεντινή στο ματς.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Τσέσλαβ Μιχνιέβιτς): Στσέσνι, Κας, Γκλικ, Κίβιορ, Μπερεσίνσκι, Ζιελίνσκι, Μπιέλικ (62΄ Ντ. Σιμάνσκι), Κριχόβιακ (83΄ Πιάτεκ) , Φρανκόβσκι (46΄ Καμίνσκι), Σβιντέρσκι (46΄ Σκόρας), Λεβαντόβσκι

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Λιονέλ Σκαλόνι): Μαρτίνες, Μολίνα, Ρομέρο, Οταμέντι, Ακούνια (59΄ Ταλιαφίκο), Ντε Πολ, Έντσο Φερνάντες (79΄ Πεσέλα), Μακ Άλιστερ (84΄ Αλμάδα), Μέσι, Άλβαρες (79΄ Λαουτάρο Μαρτίνες), Ντι Μαρία (59΄ Παρέδες)

Εάν επιθυμείτε να σχολιάσετε το παραπάνω άρθρο ή οτιδήποτε άλλο στο Youfly, επισκεφτείτε τη σελίδα μας στο Facebook. Ή στείλτε μας μήνυμα στο Twitter. Για φωτογραφικό υλικό και ιστορίες, μεταβείτε στο Instagram μας.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) Youfly.com

Άκης Φωτόπουλος
Ο Άκης Φωτόπουλος ξεκίνησε τη δημοσιογραφία στην εφημερίδα Μακεδονία το 1983. Ασχολήθηκε με το αθλητικό, καλλιτεχνικό και τηλεοπτικό ρεπορτάζ. Έχει εργαστεί στα περιοδικά: Τηλέραμα, Ραδιοτηλεόραση, TV Zάπινγκ, ΕΝΑ, Εικόνες. Στη τηλεόραση εργάστηκε ως ρεπόρτερ στον τηλεοπτικό σταθμό Star Channel το διάστημα 1993 -95. Διετέλεσε υπεύθυνος επικοινωνίας του Alpha Θεσσαλονίκης την περίοδο 2005 -2007. Μέχρι πρότινος εργάζονταν στην εφημερίδα Έθνος της Κυριακής (TV Έθνος). Πλέον είναι συντάκτης στο youfly.com. Eίναι πατέρας ενός 11χρονου κοριτσιού, της Σοφίας.