20.1 C
Athens
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Μουντιάλ 2022: Ουαλία – Αγγλία 0-3, Τα highlights του αγώνα

Η Αγγλία νίκησε άνετα με 3-0 την Ουαλία για την τρίτη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου του Μουντιάλ. Η ομάδα του Σάουθγκεϊτ πήρε την πρωτιά στον όμιλο και θα αντιμετωπίσει τη Σενεγάλη στη φάση των «16» στις 4 Δεκεμβρίου.

Η Αγγλία είχε την πρώτη της ευκαιρία στο 10’ όταν ο Ράσφορντ βρέθηκε απέναντι από τον Γουόρντ αλλά ο γκολκήπερ των Ουαλών αποσόβησε τον κίνδυνο για την εστία του.

Οι παίκτες του Σάουθγκεϊτ είχαν την κατοχή της μπάλας ψάχνοντας το γκολ με στατικές φάσεις.

Στο 19’ ο Μαγκουάιρ πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Το σκηνικό επαναλαμβανόταν με την Αγγλία να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά να μην μπορεί να βρει τους χώρους και να απειλήσει.

Στο 38’ ο Φόντεν σούταρε από καλή θέση μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Ανάλογη κατάληξη είχε και το σουτ του Ράσφορντ λίγο αργότερα. Οι Άγγλοι απείλησαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Κέιν και τον Στόουνς.

Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, η Ουαλία είχε μια καλή ευκαιρία να σκοράρει με τον Άλεν ο οποίος σούταρε από καλή θέση στέλνοντας τη μπάλα λίγο άουτ.

Η Αγγλία άνοιξε το σκορ στο 50’ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ράσφορντ. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, η ομάδα του Σάουθγκεϊτ πέτυχε δεύτερο γκολ με τον Φόντεν μετά από ασίστ του Κέιν.

Η ομάδα του Ρομπ Πέιτζ τριπλασίασε τα τέρματα της με τον Ράσφορντ στο 68’.

Οι Άγγλοι παρά τα τρία γκολ συνέχισαν τις προσπάθειες του θέλοντας να αυξήσουν το δείκτη του σκορ.  Έφτασαν κοντά στο γκολ στο 72’ και στο 77’.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά το τελευταίο δεκάλεπτο. Οι Ουαλοί προσπάθησαν να πετύχουν το γκολ της τιμής χωρίς, όμως, αποτέλεσμα.

Ουαλία: Γουόρντ, Νέκο Γουίλιαμς (36′ Ρόμπερτς), Ρόντον, Μέπαμ, Ντέιβις (59′ Μορέλ), Ράμσεϊ, Αμπάντου, Άλεν (81′ Κόλγουιλ), Μπέιλ (46′ Τζόνσον), Μουρ, Τζέιμς (77′ Χάρι Γουίλσον)

Αγγλία: Πίκφορντ, Γουόκερ (57′ Αλεξάντερ-Άρνολντ), Στόουνς, Μαγκουάιρ, Σο (65′ Τρίπιερ), Χέντερσον, Ράις (58′ Φίλιπς), Φόντεν, Μπέλιγχαμ, Ράσφορντ (75′ Γκρίλις), Κέιν (58′ Κάλουμ Γουίλσον)

Εάν επιθυμείτε να σχολιάσετε το παραπάνω άρθρο ή οτιδήποτε άλλο στο Youfly, επισκεφτείτε τη σελίδα μας στο Facebook. Ή στείλτε μας μήνυμα στο Twitter. Για φωτογραφικό υλικό και ιστορίες, μεταβείτε στο Instagram μας.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) Youfly.com

Άκης Φωτόπουλος
Ο Άκης Φωτόπουλος ξεκίνησε τη δημοσιογραφία στην εφημερίδα Μακεδονία το 1983. Ασχολήθηκε με το αθλητικό, καλλιτεχνικό και τηλεοπτικό ρεπορτάζ. Έχει εργαστεί στα περιοδικά: Τηλέραμα, Ραδιοτηλεόραση, TV Zάπινγκ, ΕΝΑ, Εικόνες. Στη τηλεόραση εργάστηκε ως ρεπόρτερ στον τηλεοπτικό σταθμό Star Channel το διάστημα 1993 -95. Διετέλεσε υπεύθυνος επικοινωνίας του Alpha Θεσσαλονίκης την περίοδο 2005 -2007. Μέχρι πρότινος εργάζονταν στην εφημερίδα Έθνος της Κυριακής (TV Έθνος). Πλέον είναι συντάκτης στο youfly.com. Eίναι πατέρας ενός 11χρονου κοριτσιού, της Σοφίας.