20.9 C
Athens
Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Μουντιάλ 2022: Μεξικό – Πολωνία 0-0 , Τα highlights του αγώνα

Ισόπαλος δίχως τέρματα έληξε ο αγώνας ανάμεσα στο Μεξικό και την Πολωνία που αγωνίζονται στον τρίτο όμιλο του Μουντιάλ του Κατάρ.

Σε μοιραίο πρόσωπο της συνάντησης αναδείχθηκε ο Γκιγέρμο Οτσόα ο οποίος αστόχησε σε χτύπημα πέναλτι στερώντας την ομάδα του από μια μεγάλη νίκη.

Το αποτέλεσμα αυτού του αγώνα βολεύει την Αργεντινή, η οποία λίγες ώρες νωρίτερα είχε υποστεί οδυνηρή ήττα από τη Σαουδική Αραβία με 2-1.

Τα highlights του αγώνα

Η μεγάλη φάση του αγώνα δημιουργήθηκε στο 57ο λεπτό και είχε πρωταγωνιστές δύο μεγάλα αστέρια: το Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι και τον Γκιγέρμο Οτσόα. Ο σέντερ φορ της Μπάγερν κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο ίδιος, αλλά ο 35χρονος γκολκήπερ του Μεξικού απέδειξε την κλάση του, μη επιτρέποντας στον ηγέτη και αρχηγό της Πολωνίας να σκοράρει, κάτι που δεν έκανε ούτε στο Μουντιάλ της Ρωσίας το 2018.

Το Μεξικό ήταν καλύτερο στο πρώτο ημίχρονο από την Πολωνία και έφτασε αρκετές φορές κοντά στο γκολ.

Συγκεκριμένα έχασε τρεις πολύ καλές ευκαιρίες για να σκοράρει, ενώ ο Σέζνι σταμάτησε και μια φορά τον Γκαγιάρδο πριν αυτός σκοράρει.

Μουντιάλ 2022: Μεξικό – Πολωνία 0-0, , Τα highlights του αγώνα

Η ομάδα του Τάτα Μαρτίνο απείλησε στο 27΄, όταν μετά από προσπάθεια του Μορένο και σέντρα στην περιοχή, ο Βέγκα έπιασε τη δύσκολη κεφαλιά και η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Στσέζνι.

Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Λοσάνο προσπάθησε να συνδυαστεί με τον Βέγκα, η μπάλα κατέληξε στον Σάντσες, ο οποίος έπιασε το δυνατό σουτ κι ανάγκασε τον πορτιέρο των Πολωνών να μπλοκάρει δύσκολα στη κλειστή του γωνία.

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου η Πολωνία έχασε είπαμε παραπάνω μια σπουδαία ευκαιρία για το 1-0. Η ομάδα του Μίχνιεβιτς κέρδισε πέναλτι στο 55΄, σε τράβηγμα του Λεβαντόφσκι από τον Μορένο, πέναλτι που υπέδειξε ο διαιτητής Μπιθ, αφού κλήθηκε από το VAR να εξετάσει την φάση. Ο στράικερ της Μπαρτσελόνα το εκτέλεσε αλλά ο Οτσόα έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία.

Ακολούθησε μια ακόμη μεγάλη φάση για τους «Τρι» στο 64΄, με την κεφαλιά του Βέγκα μετά το σουτ του Μορένο, ν΄ αναγκάζει τον Στσέζνι σε σπουδαία επέμβαση.

Το τελικό 0-0 όπως προαναφέραμε ήταν σωτήριο για την Αργεντινή, η οποία μετά την ήττα-σοκ που γνώρισε από τη Σαουδική Αραβία δεν ήθελε σε καμία περίπτωση νίκη Μεξικού ή, Πολωνίας στο ματς που ακολουθούσε, καθώς σε μια τέτοια περίπτωση η υπόθεση πρόκριση στην επόμενη φάση θα δυσκόλευε ακόμη περισσότερο.

Δείτε όλα τα σημαντικά στιγμιότυπα του αγώνα:

Εάν επιθυμείτε να σχολιάσετε το παραπάνω άρθρο ή οτιδήποτε άλλο στο Youfly, επισκεφτείτε τη σελίδα μας στο Facebook. Ή στείλτε μας μήνυμα στο Twitter. Για φωτογραφικό υλικό και ιστορίες, μεταβείτε στο Instagram μας.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) Youfly.com.

Άκης Φωτόπουλος
Ο Άκης Φωτόπουλος ξεκίνησε τη δημοσιογραφία στην εφημερίδα Μακεδονία το 1983. Ασχολήθηκε με το αθλητικό, καλλιτεχνικό και τηλεοπτικό ρεπορτάζ. Έχει εργαστεί στα περιοδικά: Τηλέραμα, Ραδιοτηλεόραση, TV Zάπινγκ, ΕΝΑ, Εικόνες. Στη τηλεόραση εργάστηκε ως ρεπόρτερ στον τηλεοπτικό σταθμό Star Channel το διάστημα 1993 -95. Διετέλεσε υπεύθυνος επικοινωνίας του Alpha Θεσσαλονίκης την περίοδο 2005 -2007. Μέχρι πρότινος εργάζονταν στην εφημερίδα Έθνος της Κυριακής (TV Έθνος). Πλέον είναι συντάκτης στο youfly.com. Eίναι πατέρας ενός 11χρονου κοριτσιού, της Σοφίας.