16.8 C
Athens
Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Μουντιάλ 2022: Μαρόκο – Ισπανία 0-0 (3-0 στα πέναλτι) – Τα highlights του αγώνα

Τη μεγάλη έκπληξη έκανε σήμερα το Μαρόκο κερδίζοντας με 3-0 στα πέναλτι την Ισπανία (0-0 ο κανονικός αγώνας και η παράταση) την οποία και έθεσε εκτός συνέχειας Μουντιάλ.

Τα «λιοντάρια του Άτλαντα» μπορεί στο κανονικό αγώνα και στη παράταση να μη κατάφεραν να σκοράρουν αλλά στα πέναλτι βρήκαν το στόχο. Πέτυχαν τρία γκολ και πανηγύρισαν έξαλλα την πρόκριση τους στους «8» του Μουντιάλ.

Στην κανονική διάρκεια του αγώνα, το Μαρόκο είχε πιο κλασικές ευκαιρίες, αν και η Ισπανία είχε την κατοχή της μπάλας κι ένα δοκάρι στην τελευταία φάση της παράτασης.

Η αναποτελεσματικότητα κόστισε στην ομάδα του Λουίς Ενρίκε, ενώ οι Μαροκινοί δικαιώθηκαν για τον τρόπο που αγωνίστηκαν, αλλά και για την ψυχραιμία που είχαν στην εκτέλεση των πέναλτι.

Στο 12’ από μια καλή εκτέλεση φάουλ του Χακίμι η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Δείτε τα Highlights του αγώνα Ισπανία – Μαρόκο, στο Μουντιάλ 2022:

Η πρώτη καλή προσπάθεια της Ισπανίας έγινε στο 27’, με τον Ασένσιο να σουτάρει από πλάγια θέση μετά από μακρινή μπαλιά του Άλμπα, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο 33’ ο Μαζράουϊ έκανε το σουτ, αλλά ο Σιμόν κατάφερε με διπλή προσπάθεια να μπλοκάρει. Στο 42’ από κεφαλιά του Άγκερ η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Σιμόν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι είχε καλύτερο ρυθμό, ωστόσο αλλά λιγοστές φάσεις μπροστά στα δύο τέρματα. Η Ισπανία είχε την κατοχή της μπάλας, με το Μαρόκο να ψάχνει το γκολ στις αντεπιθέσεις.

Στο 79’ ο Ουίλιαμς έκανε το γύρισμα από δεξιά αλλά ο Αγκέρ πρόλαβε τον Όλμο, ενώ στο 82’ το γύρισμα του Μοράτα πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Στο 90+1’ ο Σολέρ εκτέλεσε το φάουλ, αλλά η κεφαλιά του Μοράτα πέρασε ψηλά άουτ. Στο 90+5’ ο Όλμο απείλησε ακόμα μια φορά με φάουλ, αλλά ο Μπόνο απέκρουσε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην παράταση, με το Μαρόκο πάντως να είναι λίγο πιο επικίνδυνο. Στο 95’ ο Σεντίρα βρέθηκε απέναντι από τον Σιμόν, αλλά άνοιξε το κοντρόλ και δεν μπόρεσε να απειλήσει, ενώ στο 104’ ο ίδιος παίκτης πλάσαρε τον Σιμόν, αλλά ο Ισπανός γκολκίπερ απέκρουσε.

Μαρόκο Ισπανία Μουντιάλ

Η Ισπανία άγγιξε το γκολ στις καθυστερήσεις της παράτασης, με τον Σαράμπια να στέλνει τη μπάλα από πλάγια θέση στο οριζόντιο δοκάρι. Αυτή ήταν η τελευταία φάση του αγώνα και στη συνέχεια ακολούθησε η διαδικασία των πέναλτι.