14.6 C
Athens
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Μουντιάλ 2022: Κατάρ – Εκουαδόρ 0-2, Τα highlights του αγώνα

Με δύο γκολ του Βαλένσια, το Εκουαδόρ επικράτησε με 2-0 του Κατάρ στον εναρκτήριο αγώνα του Μουντιάλ 2022 στο στάδιο «Αλ Μπαϊτ». Δείτε τα highlights!

Μουντιάλ 2022: Πως έφθασε στη νίκη το Εκουαδόρ – Τα highlights της αναμέτρησης

Τον αγώνα παρακολούθησαν 60.000 θεατές και υπό το βλέμμα του Εμίρη του Κατάρ Ταμίμ μπιν Χαμάντ Αλ Θάνι που νωρίτερα κήρυξε την έναρξη της διοργάνωσης, το Εκουαδόρ πραγματοποίησε ένα ονειρεμένο ξεκίνημα κάνοντας σημαντικό βήμα για την πρόκρισή του στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Κατάρ – Εκουαδόρ 0-2

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Βαλένσια στο 16’ με εύστοχο κτύπημα πέναλτι ενώ στο 3’ ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με μια εντυπωσιακή κεφαλιά.

Σημειωτέον ότι το Εκουαδόρ βρήκε δίχτυα μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης (με τον Βαλένσια), με το γκολ να ακυρώνεται για οφσάιντ έπειτα από εξέταση στο VAR.

Η ομάδα του Εκουαδόρ κυριάρχησε από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα. Οι Καταριανοί από τη πλευρά τους προσπάθησαν να αντιδράσουν στα γκολ που δέχθηκαν χωρίς όμως επιτυχία.

Το Εκουαδόρ είχε δύο καλές στιγμές στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Στο 52’ ο Πρεσιάδο σούταρε από μακρινή απόσταση και τρία λεπτά αργότερα, ο τερματοφύλακας του Κατάρ απέκρουσε φαλτσαριστό σουτ του Ιμπάρα από το ύψος της περιοχής.

Στο 62’ ήταν η σειρά του Κατάρ να απειλήσει με τον Μιγκέλ αλλά η προσπάθειά του ήταν άστοχη. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, από εκεί και πέρα.

Στο 75΄ο Αφίφ σούταρε από μακρινή απόσταση χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα. Στο 81′ το Εκουαδόρ έβγαλε μία ακόμη καλή επίθεση αλλά ο τερματοφύλακας του Κατάρ ήταν σε καλή θέση και έκοψε την προσπάθεια του Σιφουέντες.

Το Κατάρ έφθασε κοντά στο γκολ στο 87ο λεπτό με τον Μουντάρι που έκανε ωραίο βολέ από πλάγια θέση αλλά αστόχησε.

Η έκβαση της αναμέτρησης, μάλλον δεν άφησε ευχαριστημένο – όπως φάνηκε – το μεγαλύτερο μέρος του κοινού! Πιο συγκεκριμένα στο ημίχρονο του αγώνα και με το σκορ να είναι στο 2-0 κατά των γηπεδούχων, μεγάλη μερίδα του κόσμου αποχώρησε από τις κερκίδες, με την εικόνα στο στάδιο Αλ Μπαΐτ, στο δεύτερο ημίχρονο, να προκαλεί θλίψη.

Με τη νίκη αυτή, το Εκουαδόρ πήρε τους τρεις βαθμούς και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Από την άλλη, τα πράγματα για τους οικοδεσπότες έγιναν ιδιαίτερα δύσκολα αφού έμειναν χωρίς βαθμούς.

Εάν επιθυμείτε να σχολιάσετε το παραπάνω άρθρο ή οτιδήποτε άλλο στο Youfly, επισκεφτείτε τη σελίδα μας στο Facebook. Ή στείλτε μας μήνυμα στο Twitter. Για φωτογραφικό υλικό και ιστορίες, μεταβείτε στο Instagram μας.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) Youfly.com

Άκης Φωτόπουλος
Ο Άκης Φωτόπουλος ξεκίνησε τη δημοσιογραφία στην εφημερίδα Μακεδονία το 1983. Ασχολήθηκε με το αθλητικό, καλλιτεχνικό και τηλεοπτικό ρεπορτάζ. Έχει εργαστεί στα περιοδικά: Τηλέραμα, Ραδιοτηλεόραση, TV Zάπινγκ, ΕΝΑ, Εικόνες. Στη τηλεόραση εργάστηκε ως ρεπόρτερ στον τηλεοπτικό σταθμό Star Channel το διάστημα 1993 -95. Διετέλεσε υπεύθυνος επικοινωνίας του Alpha Θεσσαλονίκης την περίοδο 2005 -2007. Μέχρι πρότινος εργάζονταν στην εφημερίδα Έθνος της Κυριακής (TV Έθνος). Πλέον είναι συντάκτης στο youfly.com. Eίναι πατέρας ενός 11χρονου κοριτσιού, της Σοφίας.