21.4 C
Athens
Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Μουντιάλ 2022: Ισπανία – Κόστα Ρίκα 7-0, τα highlights του αγώνα

Οι Ισπανοί φανερά ανώτεροι των αντιπάλων του επιβλήθηκαν με 7-0  της Κόστα Ρίκα για τον πέμπτο όμιλο του Μουντιάλ.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα του Σουάρεθ.

Η Κόστα Ρίκα ολοκλήρωσε τον αγώνα χωρίς τελική προσπάθεια, ενδεικτικό της κακής της εμφάνισης.

Δύο γκολ σημείωσε ο Φεράν Τόρες. Οι Ισπανοί μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο επιβάλλοντας από την αρχή τον ρυθμό που ήθελαν.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε απείλησε για πρώτη φορά στο 5ο λεπτό με τον Όλμο.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Τόρες έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Οι Ισπανοί μετουσίωσαν στην κυριαρχία τους σε γκολ στο 10ο λεπτό. Ο Ντάνι Όλμο έκανε σπουδαία ατομική προσπάθεια και σκόραρε .

Το γκολ του 24χρονου ποδοσφαιριστή της Λειψίας ήταν το 100ό των Ισπανών σε τελική φάση Μουντιάλ. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε ήταν ασταμάτητη και έκανε το 2-0 στο 21ο λεπτό. Οι Ισπανοί άλλαξαν υπέροχα την μπάλα, ο Άλμπα γύρισε στον Ασένσιο και ο τελευταίος με ωραίο σουτ στην κίνηση νίκησε στον Κέιλορ Νάβας.

Μουντιάλ 2022: Ισπανία – Κόστα Ρίκα 7-0, Τα highlights του αγώνα

Οι Ισπανοί κέρδισαν πέναλτι στο 29′ μετά από πάτημα του Ντουάρτε στον Άλμπα. Ο Φεράν Τόρες ανέλαβε την εκτέλεση και διαμόρφωσε το 3-0.

Στην επανάληψη επικράτησε το ίδιο σκηνικό με το πρώτο μέρος. Η Ισπανία ήταν η μόνη ομάδα που υπήρχε στο γήπεδο.

Στο 54′ οι παίκτες της Ισπανίας κέρδισαν την μπάλα μετά από λάθος των τυπικά φιλοξενούμενων, ο Φεράν Τόρες μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και έκανε το 4-0 με κοντινό πλασέ.

Η Κόστα Ρίκα δεν μπορούσε να βρει αντίδραση. Η ομάδα του Λουίς Φερνάντο Σουάρεθ δεν μπορούσε να κάνει τελική φάση.

Η Ισπανία έφθασε στο πέμπτο γκολ με τον Γκάβι στο 74ο λεπτό. Ο ποδοσφαιριστής της Μπαρτσελόνα έγινε ο νεότερος σκόρερ σε Μουντιάλ μετά τον Πελέ το 1958. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε έκανε το 6-0 με τον Σολέρ στο 90ό λεπτό.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μοράτα διαμόρφωσε το τελικό 7-0.

Ισπανία (Ενρίκε): Ουνάι Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Ρόδρι, Λαπόρτ, Τζόρντι Άλμπα (64’ Μπαλντέ), Μπουσκέτς (64’ Κόκε), Πέδρι (57’ Σολέρ), Γκάβι, Ντάνι Όλμο, Φεράν Τόρες (57’ Μοράτα), Ασένσιο (69’ Νίκο Γουίλιαμς).

Κόστα Ρίκα (Σουάρεθ): Νάβας, Μαρτίνες (46’ Γουόστον), Ντουάρτε, Φούλερ, Κάλβο, Οβιέδο, Τεχέδα, Μπόρχες, Μπένετ (61’ Ρουίς), Κάμπελ, Κοντρέρας (61’ Σαμόρα).

Εάν επιθυμείτε να σχολιάσετε το παραπάνω άρθρο ή οτιδήποτε άλλο στο Youfly, επισκεφτείτε τη σελίδα μας στο Facebook. Ή στείλτε μας μήνυμα στο Twitter. Για φωτογραφικό υλικό και ιστορίες, μεταβείτε στο Instagram μας.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) Youfly.com.

Άκης Φωτόπουλος
Ο Άκης Φωτόπουλος ξεκίνησε τη δημοσιογραφία στην εφημερίδα Μακεδονία το 1983. Ασχολήθηκε με το αθλητικό, καλλιτεχνικό και τηλεοπτικό ρεπορτάζ. Έχει εργαστεί στα περιοδικά: Τηλέραμα, Ραδιοτηλεόραση, TV Zάπινγκ, ΕΝΑ, Εικόνες. Στη τηλεόραση εργάστηκε ως ρεπόρτερ στον τηλεοπτικό σταθμό Star Channel το διάστημα 1993 -95. Διετέλεσε υπεύθυνος επικοινωνίας του Alpha Θεσσαλονίκης την περίοδο 2005 -2007. Μέχρι πρότινος εργάζονταν στην εφημερίδα Έθνος της Κυριακής (TV Έθνος). Πλέον είναι συντάκτης στο youfly.com. Eίναι πατέρας ενός 11χρονου κοριτσιού, της Σοφίας.