13.9 C
Athens
Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Μουντιάλ 2022: ΗΠΑ – Ουαλία 1-1, Τα highlights του αγώνα

Σε γκραν – γκινιόλ ματς ΗΠΑ και Ουαλία αναδείχτηκαν ισόπαλες με 1-1, στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο Μουντιάλ 2022 του Κατάρ.

Η ομάδα των ΗΠΑ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο α’ ημίχρονο απέναντι σε μια Ουαλία που είχε περιοριστεί σε έναν αμυντικό ρόλο.

Η πρώτη μεγάλη φάση στο ματς έγινε στο 10ο λεπτό στην μικρή περιοχή της Ουαλίας όπου ο Χένεσι απέκρουσε την τελευταία στιγμή  την κεφαλιά του Ρόντον και απέτρεψε ένα εντυπωσιακό αυτογκόλ και στην εξέλιξη της φάσης ο Σάρτζεντ έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά στην εξωτερική πλευρά του δεξιού δοκαριού, πριν αυτή βγει άουτ.

Στη συνέχεια οι Αμερικάνοι πίεσαν την εστία των αντιπάλων τους για ένα εικοσάλεπτο περίπου χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 36’ οι προσπάθειες τους καρποφόρησαν με τον Γουεά ο οποίος βρέθηκε αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή και με ένα ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ.

Η Ουαλία στο πρώτο ημίχρονο μόνο μια φορά κατάφερε να φθάσει κοντά στην εστία του Τέρνερ όταν ο Ντέιβις από το ύψος μικρής περιοχής έπιασε κεφαλιά στέλνοντας όμως τη μπάλα άουτ.

Στην επανάληψη οι Ουαλοί παρουσιάστηκαν αισθητά ανεβασμένοι και βοηθούμενοι και από την είσοδο του Μουρ στο 46′, άρχισαν να κερδίζουν  μέτρα στο γήπεδο και προσωπικές μονομαχίες και να φθάνουν δύο φορές κοντά στο γκολ μέσα σε δύο λεπτά.

Στο 64′ ο Ντέιβις με καρφωτή κεφαλιά υποχρέωσε τον Τέρνερ σε εξαιρετικά δύσκολη επέμβαση ενώ στο 65′ ο Μουρ έχασε μοναδική ευκαιρία για γκολ, με την κεφαλιά του από το ύψος της μικρής περιοχής να φεύγει άουτ.

Οι Ουαλοί είδαν τις προσπάθειες τους να καρποφορούν στο 82ο λεπτό, με τον Μπέιλ να βάζει έξυπνα το σώμα του και να κερδίζει πέναλτι σε ένα άτσαλο μαρκάρισμα που δέχτηκε εντός περιοχής από τον Ζίμερμαν. Ο αρχηγός των «δράκων» το εκτέλεσε εύστοχα φέρνοντας το ματς σε απόλυτη ισορροπία (1-1) με το πρώτο γκολ της Ουαλίας σε Μουντιάλ μετά από 64 ολόκληρα χρόνια.

ΗΠΑ: Τέρνερ, Ντεστ (74′ Γέντλιν), Ζίμερμαν, Ριμ, Ρόμπινσον, Μούσα (74′ Ακόστα), Άνταμς, ΜακΚένι (66′ Αάρονσον), Γουεά (89′ Μόρις), Σάρτζεντ (74′ Ράιτ), Πούλισικ

ΟΥΑΛΙΑ: Χένεσι, Μέφαμ, Ροντόν, Ντέιβις, Ρόμπερτς, Αμπάντου, Ράμσεϊ, Γουίλιαμς (79′ Τζόνσον), Γουίλσον (90+3′ Τόμας), Μπέιλ, Τζέιμς (46′ Μουρ)

Εάν επιθυμείτε να σχολιάσετε το παραπάνω άρθρο ή οτιδήποτε άλλο στο Youfly, επισκεφτείτε τη σελίδα μας στο Facebook. Ή στείλτε μας μήνυμα στο Twitter. Για φωτογραφικό υλικό και ιστορίες, μεταβείτε στο Instagram μας.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) Youfly.com

Άκης Φωτόπουλος
Ο Άκης Φωτόπουλος ξεκίνησε τη δημοσιογραφία στην εφημερίδα Μακεδονία το 1983. Ασχολήθηκε με το αθλητικό, καλλιτεχνικό και τηλεοπτικό ρεπορτάζ. Έχει εργαστεί στα περιοδικά: Τηλέραμα, Ραδιοτηλεόραση, TV Zάπινγκ, ΕΝΑ, Εικόνες. Στη τηλεόραση εργάστηκε ως ρεπόρτερ στον τηλεοπτικό σταθμό Star Channel το διάστημα 1993 -95. Διετέλεσε υπεύθυνος επικοινωνίας του Alpha Θεσσαλονίκης την περίοδο 2005 -2007. Μέχρι πρότινος εργάζονταν στην εφημερίδα Έθνος της Κυριακής (TV Έθνος). Πλέον είναι συντάκτης στο youfly.com. Eίναι πατέρας ενός 11χρονου κοριτσιού, της Σοφίας.