20.9 C
Athens
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Μουντιάλ 2022: Ιαπωνία – Κόστα Ρίκα 0-1, Τα highlights του αγώνα

Η Κόστα Ρίκα έκανε την έκπληξη και νίκησε με 1-0 την Ιαπωνία δίνοντας μια μεγάλη ανάσα στην ομάδα της Γερμανίας.

Το νικητήριο γκολ της συνάντησης που έληξε πριν λίγη ώρα πέτυχε ο Φούλερ στο 81’. Η ομάδας του Λουίς Φερνάντο Σουάρες πήρε την πρώτη της νίκη στο Μουντιάλ του Κατάρ και συνεχίζει να ελπίζει σε πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

Οι Κοσταρικανοί αντιμετωπίζουν την τελευταία αγωνιστική τη Γερμανία. Η Ιαπωνία, που έχει 3 βαθμούς, θα παίξει κόντρα στην Ισπανία.

Η Ιαπωνία μπορεί να ήταν η ομάδα που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις περισσότερες ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο αλλά η Κόστα Ρίκα ήταν αυτή που κατάφερε να σκοράρει και να φύγει νικήτρια από το γήπεδο.

Στο πρώτο μέρος παίχτηκε κακό ποδόσφαιρο. Η Ιαπωνία κυκλοφορούσε την μπάλα με την Κόστα Ρίκα να μην μπορεί να φανεί απειλητική.

Στο 13’ ο Ντοάν έκανε ένα επικίνδυνο γύρισμα αλλά η μπάλα κατέληξε πλάγιο άουτ. Αυτή ήταν μία από τις ελάχιστες αξιοσημείωτες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο.

Η ομάδα του Μοριγιάσου μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με διάθεση να απειλήσει. Οι Ιάπωνες είχαν δύο καλές στιγμές με τον Ασάνο (46’, 48’) με τον Νάβας να μπλοκάρει και στις δύο περιπτώσεις.

Οι Ιάπωνες συνέχιζαν να είναι πιο απειλητικοί και προσπαθούσαν να πετύχουν ένα γκολ κυρίως με στημένες φάσεις.

Στο 65’ ο Σόμα εκτέλεσε ένα φάουλ αλλά ο Μπόργκες έδιωξε εύκολα τη μπάλα.

Στο 81ο λεπτό ήρθε το μοναδικό γκολ της συνάντησης. Οι παίκτες της Κόστα Ρίκα βρέθηκαν στην επίθεση, ο Κέισερ Φούλερ πήρε τη μπάλα από το ύψος της περιοχής και με ωραία πλασέ, νίκησε τον Γκόντα κάνοντας το 1-0.

Στο 88’ οι Ιάπωνες έχασαν μεγάλη ευκαιρία. Ο Καμάντα δεν μπόρεσε να νικήσει τον Νάβας ενώ στην εξέλιξη της φάσης δεν βρέθηκε κάποιος συμπαίκτης του να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ιαπωνία (Μοριγιάσου): Γκόντα, Γιοσίντα, Ιτακούρα, Γιαμάνε (62’ Μιτόμα), Ναγκατόμο (46’ Χιρόκι Ίτο), Έντο, Μορίτα, Καμάντα, Ντοάν (67’ Γιουνούα Ίτο), Σομά, Ουεντά (46’ Ασάνο).

Κόστα Ρίκα (Σουάρεθ): Νάβας, Ντουάρτε, Κάλβο, Γουάστον, Οβιέδο, Μπόργκες (89’ Σάλας), Τεγιέδα, Φούλερ Σπενς, Τόρες (64’ Μπένετ), Κάμπελ (90+4′), Κοντρέρας (64’ Αγκιλέρα).

Εάν επιθυμείτε να σχολιάσετε το παραπάνω άρθρο ή οτιδήποτε άλλο στο Youfly, επισκεφτείτε τη σελίδα μας στο Facebook. Ή στείλτε μας μήνυμα στο Twitter. Για φωτογραφικό υλικό και ιστορίες, μεταβείτε στο Instagram μας.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) Youfly.com

Άκης Φωτόπουλος
Ο Άκης Φωτόπουλος ξεκίνησε τη δημοσιογραφία στην εφημερίδα Μακεδονία το 1983. Ασχολήθηκε με το αθλητικό, καλλιτεχνικό και τηλεοπτικό ρεπορτάζ. Έχει εργαστεί στα περιοδικά: Τηλέραμα, Ραδιοτηλεόραση, TV Zάπινγκ, ΕΝΑ, Εικόνες. Στη τηλεόραση εργάστηκε ως ρεπόρτερ στον τηλεοπτικό σταθμό Star Channel το διάστημα 1993 -95. Διετέλεσε υπεύθυνος επικοινωνίας του Alpha Θεσσαλονίκης την περίοδο 2005 -2007. Μέχρι πρότινος εργάζονταν στην εφημερίδα Έθνος της Κυριακής (TV Έθνος). Πλέον είναι συντάκτης στο youfly.com. Eίναι πατέρας ενός 11χρονου κοριτσιού, της Σοφίας.