18.9 C
Athens
Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Μουντιάλ 2022: Γαλλία – Πολωνία 3-1, Τα highlights του αγώνα

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες η Γαλλία, πέρασε εύκολα το εμπόδιο της Πολωνίας καθώς επικράτησε με 3-1 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Μουντιάλ.

Η Γαλλία στο πρώτο 25λεπτο είχε το έλεγχο του αγώνα με τους παίκτες της να πατούν συχνά στην αντίπαλη περιοχή χωρίς όμως να κάνουν τη μεγάλη ευκαιρία.

Από το 25’ και μετά το ματς απέκτησε πιο γρήγορους ρυθμούς ενώ είχαμε και σημαντικές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Η Γαλλία είχε μεγάλη ευκαιρία στο 29′ για να ανοίξει το σκορ με τον Ζιρού και έξι λεπτά αργότερα είδε τον Σέσνι να σταματάει τον Εμπαπέ μετά από εντυπωσιακή σόλο ενέργεια του φορ της Παρί, για να ακολουθήσει στο 38′ η τριπλή ευκαιρία των Πολωνών.

Ο Ζιελίνσκι είχε την ευκαιρία να ανοίξει στο σκορ όμως νικήθηκε αρχικά σε τετ α τετ με τον Λορίς και εν συνεχεία από τον Ερναντέζ, με τον Καμίνσκι να παίρνει το ριμπάουντ αλλά να βλέπει το σουτ του να απομακρύνεται μέσα από τη μικρή περιοχή από τον Βαράν.

Στο 44’  ο Εμπαπέ βρήκε τον Ζιρού ο οποίος με έξυπνο πλασέ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Σέσνι γράφοντας το 1-0 για τους Γάλλους. Με το γκολ αυτό ο Ζιρού ξεπέρασε τον Τιερί Ανρί και ανέβηκε μόνος στην κορυφή των σκόρερ της εθνικής Γαλλίας με 52 γκολ.

Η Πολωνία προσπάθησε να απαντήσει όμως το σουτ του Καμίνσκι στο 45+1′ έφυγε κόρνερ.

Στην επανάληψη η Πολωνία προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης αλλά οι όποιες προσπάθειες των παικτών της σκόνταφταν στην οργανωμένη γαλλική άμυνα.

Οι Γκριεζμάν (48′), Εμπαπέ (56′) και Ζιρού (66′) είχαν καλές ευκαιρίες για να καθαρίσουν το ματς όμως το γκολ δεν ερχόταν. Από την άλλη οι Πολωνοί συνέχιζαν να μην είναι απειλητικοί για την εστία του Λορίς.

Στο 74’ οι Γάλλοι έβγαλαν ταχύτατη κόντρα με συνεργασία των Γκριεζμάν, Ζιρού και Ντεμπελέ, με τον τελευταίο να βρίσκει με διαγώνια πάσα τον Εμπαπέ και εκείνον να εκτελεί τον Σέσνι με ασύλληπτο δεξί σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής γράφοντας το 2-0.

Το 2-0 δεν έμελλε να είναι το τελικό σκορ αφού δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα, τα δύο μεγάλα αστέρια των ομάδων, Εμπαπέ και Λεβαντόβσκι.

Στο 90+1′ ο Εμπαπέ δέχτηκε πάσα από τον Τουράμ και αφού έστρωσε τη μπάλα στο δεξί του πόδι έπιασε διαγώνιο κεραυνό στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Σέσνι κάνοντας το 3-0 για τη Γαλλία.

Το γκολ της τιμής πέτυχε η Πολωνία στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο διαιτητής έδωσε πέναλτι σε χέρι του Ουπαμεκανό. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Λεβαντόφσκι μειώνοντας σε 3-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της συνάντησης.

ΓΑΛΛΙΑ: Λορίς, Κουντέ, Βαράν, Ουπαμεκανό, Ερναντέζ, Τσουαμενί (66′ Φοφανά), Ραμπιό, Ντεμπελέ (76′ Κομάν), Γκριεζμάν, Εμπαπέ, Ζιρού (76′ Τουράμ)

ΠΟΛΩΝΙΑ: Σέσνι, Κας, Γκλικ, Κίβιορ, Μπερεσίνσκι, Φρανκόβσκι, Σιμάνσκι (64′ Μίλικ), Κριχόβιακ (71′ Μπιέλικ), Ζιελίνσκι, Καμίνσκι (71′ Ζαλέβσκι), Λεβαντόβσκι

Εάν επιθυμείτε να σχολιάσετε το παραπάνω άρθρο ή οτιδήποτε άλλο στο Youfly, επισκεφτείτε τη σελίδα μας στο Facebook. Ή στείλτε μας μήνυμα στο Twitter. Για φωτογραφικό υλικό και ιστορίες, μεταβείτε στο Instagram μας.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) Youfly.com

Άκης Φωτόπουλος
Ο Άκης Φωτόπουλος ξεκίνησε τη δημοσιογραφία στην εφημερίδα Μακεδονία το 1983. Ασχολήθηκε με το αθλητικό, καλλιτεχνικό και τηλεοπτικό ρεπορτάζ. Έχει εργαστεί στα περιοδικά: Τηλέραμα, Ραδιοτηλεόραση, TV Zάπινγκ, ΕΝΑ, Εικόνες. Στη τηλεόραση εργάστηκε ως ρεπόρτερ στον τηλεοπτικό σταθμό Star Channel το διάστημα 1993 -95. Διετέλεσε υπεύθυνος επικοινωνίας του Alpha Θεσσαλονίκης την περίοδο 2005 -2007. Μέχρι πρότινος εργάζονταν στην εφημερίδα Έθνος της Κυριακής (TV Έθνος). Πλέον είναι συντάκτης στο youfly.com. Eίναι πατέρας ενός 11χρονου κοριτσιού, της Σοφίας.