17 C
Athens
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Μουντιάλ 2022: Γαλλία – Αυστραλία 4-1, Τα highlights του αγώνα

Εντυπωσιακό ξεκίνημα στο Μουντιάλ του Κατάρ πραγματοποίησε η Γαλλία με τη νίκη της επί της Αυστραλίας με 4-1. Δείτε όλα τα γκολ και τις φάσεις του αγώνα.

Η Γαλλία από πολύ νωρίς δείχνει ότι δεν είναι διατεθειμένη να αφήσει το στέμμα της ως Παγκόσμιας Πρωταθλήτριας.

Οι «μπλε» αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το 9ο λεπτό, έφτασαν στην ανατροπή στο πρώτο ημίχρονο μέσα σε έξι λεπτά και επιβεβαίωσαν την υπεροχή τους στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ολιβιέ Ζιρού να γράφει ιστορία.

Ο επιθετικός της Μίλαν σημείωσε δύο τέρματα κόντρα στα «καγκουρό» και έπιασε στην κορυφή των σκόρερ των «πετεινών» τον Τιερί Ανρί. Οι Αντριάν Ραμπιό και Κιλιάν Εμπαπέ ήταν οι σκόρερ τω άλλων δύο τερμάτων της Γαλλίας, ενώ ο Γκούντγουιν είχε ανοίξει το σκορ για την Αυστραλία.

Προηγήθηκαν οι Αυστραλοί

Η Γαλλία μπορεί να μπήκε με όρεξη στο ματς, αλλά η Αυστραλία κατάφερε πρώτη να πετύχει γκολ μόλις στο 9ο λεπτό με τον Γκούντγουιν. Ο Λέκι ήταν αυτός που πήρε τη μπάλα από τα δεξιά, πέρασε τον Λουκά Ερναντέζ, που τραυματίστηκε σοβαρά στην προσπάθειά του να καλύψει τον χώρο, ο Αυστραλός άσος έκανε τη σέντρα και στο δεύτερο δοκάρι, ο Γκούντγουιν με σουτ στην κίνηση, νίκησε τον Γιορίς και έγραψε το 1-0 για τα «καγκουρό».

Οι Πρωταθλητές Κόσμου προσπάθησαν να αντιδράσουν, πήραν τον έλεγχο του αγώνα, όμως, συνέχισαν τα λάθη τους στην άμυνα. Μάλιστα, σ’ ένα εξ αυτών, ο Ντιούκ έφτασε μία ανάσα από το δεύτερο τέρμα για τους Αυστραλούς, όταν στο 22’ πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ, αλλά η κατάληξη δεν ήταν αυτή που θα ήθελε, μια και η μπάλλα πέρασε «ξυστά» από το αριστερό δοκάρι του Γιορίς.

Ο Ραμπιό προκάλεσε την ανατροπή

Ο Αντριάν Ραμπιό έφερε το παιχνίδι στα ίσια για τους Γάλλους. Ο μέσος της Γιουβέντους στο 27ο λεπτό, έπειτα από σέντρα του Τεό Ερναντέζ ήταν αυτός που «προκάλεσε» την ανατροπή των «μπλε».

Έξι λεπτά μετά το τέρμα που σημείωσε, ο 27χρονος ποδοσφαιριστής πίεσε ψηλά, έκλεψε την μπάλα, άλλαξε όμορφα με τον Κιλιάν Εμπαπέ, μπήκε στην περιοχή της Αυστραλίας, έκανε το γύρισμα στον Ολιβιέ Ζιρού και ο επιθετικός της Μίλαν σε κενή εστία έγραψε το 2-1 για τους Παγκόσμιους Πρωταθλητές.

Μοναδικές ευκαιρίες έχασαν οι Γάλλοι

Οι Γάλλοι μετά την ισοφάριση και μέχρι την λήξη του πρώτου μέρους είχαν αρκετές ευκαιρίες να πετύχουν γκολ. Μια από τις πιο χαρακτηριστικές ευκαιρίες ήταν αυτή με τον Ζιρού στο 37’ το σουτ του οποίου μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το πλασέ στην κίνηση του Ντεμπελέ στο 40’ έπειτα από ωραία ενέργεια του Εμπαπέ από τα αριστερά. Οι Αυστραλοί λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος του αγώνα είχαν ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα τους. Ο Ιρβάιν πήρε την κεφαλιά στην «καρδιά» της άμυνας των Γάλλων, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Γιορίς και κατέληξε άουτ.

Η υπεροχή των Γάλλων στο Β’ ημίχρονο

Στο 50ο λεπτό ο Τεό Ερναντέζ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Ολιβιέ Ζιρού έπιασε ένα τρομερό γυριστό σουτ στον αέρα, όμως, η μπάλα πέρασε άουτ, δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ράιαν.

Η Γαλλία όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε τους ρυθμούς της και προσπαθούσε να πετύχει κι άλλο τέρμα, προκειμένου να «κλειδώσει» τη νίκη. Στο 61’ ο Εμπαπέ δεν πρόλαβε να σουτάρει, έπειτα από ωραία αλλαγή της μπάλας με τον Ζιρού, καθώς το πρόλαβε αμυντικός των Αυστραλών και δύο λεπτά αργότερα, ο Κονατέ δεν βρήκε στόχο στην κεφαλιά που «έπιασε».

Η υπεροχή των Ευρωπαίων έφερε καρπούς στο 68ο λεπτό, όταν έπειτα από φάση διαρκείας, ο Ντεμπελέ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Εμπαπέ βρέθηκε στην «καρδιά» της άμυνας της Αυστραλίας και με κεφαλιά έγραψε το 3-1.

Μάλιστα, στο 71’ ο Ολιβιέ Ζιρού έγραψε ιστορία και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τα επόμενα λεπτά. Ο επιθετικός της Μίλαν σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμόρφωσε το 4-1 και «έπιασε» τον Τιερί Ανρί στην κορυφή της λίστας των σκόρερ της Γαλλίας με 51 τέρματα.

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Παβάρ (89’ Κουντέ), Κονατέ, Ουπαμεκανό, Λούκας Ερναντές (13’ λ. τρ. Τεό Ερναντές), Τσουαμενί (77’ Φοφανά), Ραμπιό, Ντεμπελέ (77’ Κομάν), Γκριεζμάν, Μπαπέ, Ζιρού (89’ Τουράμ).

Αυστραλία (Γκράχαμ Άρνολντ): Ράιαν, Άτκινσον (85’ Ντέγκενεκ), Σούταρ, Ρόουλς, Μπέχιτς, Μόουι, Ιρβάιν (85’ Μπάκους), ΜακΓκρι (73’ Μέιμπιλ), Γκούντγουιν (74’ Κουόλ), Λέκι, Ντιούκ (56’ Κάμινγκς).

Εάν επιθυμείτε να σχολιάσετε το παραπάνω άρθρο ή οτιδήποτε άλλο στο Youfly, επισκεφτείτε τη σελίδα μας στο Facebook. Ή στείλτε μας μήνυμα στο Twitter. Για φωτογραφικό υλικό και ιστορίες, μεταβείτε στο Instagram μας.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) Youfly.com.

Άκης Φωτόπουλος
Ο Άκης Φωτόπουλος ξεκίνησε τη δημοσιογραφία στην εφημερίδα Μακεδονία το 1983. Ασχολήθηκε με το αθλητικό, καλλιτεχνικό και τηλεοπτικό ρεπορτάζ. Έχει εργαστεί στα περιοδικά: Τηλέραμα, Ραδιοτηλεόραση, TV Zάπινγκ, ΕΝΑ, Εικόνες. Στη τηλεόραση εργάστηκε ως ρεπόρτερ στον τηλεοπτικό σταθμό Star Channel το διάστημα 1993 -95. Διετέλεσε υπεύθυνος επικοινωνίας του Alpha Θεσσαλονίκης την περίοδο 2005 -2007. Μέχρι πρότινος εργάζονταν στην εφημερίδα Έθνος της Κυριακής (TV Έθνος). Πλέον είναι συντάκτης στο youfly.com. Eίναι πατέρας ενός 11χρονου κοριτσιού, της Σοφίας.