20.6 C
Athens
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Μουντιάλ 2022: Δανία – Τυνησία 0-0, Τα Highlights του αγώνα

Στο 0-0 έμειναν Δανία και Τυνησία στην πρεμιέρα του τέταρτου ομίλου του Μουντιάλ. Οι δύο ομάδες βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα αλλά αμφότερα ακυρώθηκαν ως οφσάιντ.

Η ομάδα της Δανίας απείλησε για πρώτη φορά στο 3′ αλλά το σουτ του Μσακνί κόντραρε στα αντίπαλα σώματα. Ανάλογη κατάληξη είχε και το σουτ του Ντρέγκερ στο 11′ μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Δανία Τυνησία μουντιάλ 2022

Στο 24′ ο Τζεμπαλί σκόραρε για την Τυνησία αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Μέχρι εκείνη τη στιγμή οι Δανοί δεν μπορούσαν να βρουν ελεύθερους χώρους και να απειλήσουν.

Στο 33′ ο Χόιμπιεργκ σούταρε εκτός περιοχής με τον Ντάμεν να μπλοκάρει. Στο 39ο λεπτό η ομάδα του Κάντρι απείλησε ξανά και στο 42′ ο Τζεμπαλί έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Σμάιχελ να διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ.

Στην επανάληψη η Τυνησία πίεσε για να σημειώσει κάποιο γκολ με τους Δανούς να αρχίζουν να κερδίζουν μέτρα από το 55′ και μετά. Σε εκείνο το σημείο ο Όλσεν σκόραρε αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε.

Η Δανία έφτασε κοντά στο 1-0 μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών. Στο 69′ ο Έρικσεν σούταρε με τον Ντάμεν να διώχνει σε κόρνερ. Λίγο αργότερα από κεφαλιά του Κορνέλιους η μπάλα βρήκε το δοκάρι της εστίας των Τυνήσιων.

Στο 76’ ο Γένσεν σούταρε από καλή θέση στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Στη συνέχεια του αγώνα, οι δύο ομάδες ήταν επιφυλακτικές με τη Δανία να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά να μην μπορεί να απειλήσει την εστία των Τυνήσιων.

Σε γενικές γραμμές παρακολουθήσαμε ένα καλό παιχνίδι.

Μουντιάλ 2022: Δανία - Τυνησία 0-0, Τα highlights του αγώνα

Η εξαιρετική σε άμυνα και επίθεση Τυνησία, μπλόκαρε τους Δανούς σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, παίρνοντας έναν πολύ σημαντικό βαθμό. Κατώτεροι των περιστάσεων οι Σκανδιναβοί.

Δανία: Σμάιχελ, Άντερσεν, Κερ (65′ Γένσεν), Αντρέας Κρίστενσεν, Ράσμους Κρίστενσεν, Χόιμπιεργκ, Ντιλέινι (45+1′ Ντάμσγκααρντ), Έρικσεν, Μέλε, Σκοβ Όλσεν (65′ Λίντστρεμ), Ντόλμπεργκ (65′ Κορνέλιους).

Τυνησία: Νταμέν, Ταλμπί, Μπρον, Μεριά, Ντρέγκερ (88′ Κεσχρίντα), Αμπντί, Σχιρί, Λαϊντουνί (88′ Σασί), Μσακνί (80′ Μεϊμπρί), Μπεν Σιλμάν (67′ Σλιτί), Τζεμπαλί (80′ Κενισί).

Δείτε ακόμα:

Εάν επιθυμείτε να σχολιάσετε το παραπάνω άρθρο ή οτιδήποτε άλλο στο Youfly, επισκεφτείτε τη σελίδα μας στο Facebook. Ή στείλτε μας μήνυμα στο Twitter. Για φωτογραφικό υλικό και ιστορίες, μεταβείτε στο Instagram μας.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) Youfly.com

Άκης Φωτόπουλος
Ο Άκης Φωτόπουλος ξεκίνησε τη δημοσιογραφία στην εφημερίδα Μακεδονία το 1983. Ασχολήθηκε με το αθλητικό, καλλιτεχνικό και τηλεοπτικό ρεπορτάζ. Έχει εργαστεί στα περιοδικά: Τηλέραμα, Ραδιοτηλεόραση, TV Zάπινγκ, ΕΝΑ, Εικόνες. Στη τηλεόραση εργάστηκε ως ρεπόρτερ στον τηλεοπτικό σταθμό Star Channel το διάστημα 1993 -95. Διετέλεσε υπεύθυνος επικοινωνίας του Alpha Θεσσαλονίκης την περίοδο 2005 -2007. Μέχρι πρότινος εργάζονταν στην εφημερίδα Έθνος της Κυριακής (TV Έθνος). Πλέον είναι συντάκτης στο youfly.com. Eίναι πατέρας ενός 11χρονου κοριτσιού, της Σοφίας.