14.7 C
Athens
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Μουντιάλ 2022: Αργεντινή – Μεξικό 2-0, Τα highlights του αγώνα

Mε δύο ωραία σε εκτέλεση γκολ η Αργεντινή νίκησε με 2-0 το Μεξικό για τον τρίτο όμιλο του Μουντιάλ και διατηρεί στο ακέραιο τις ελπίδες της για πρόκριση.

Η ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι άφησε στην άκρη την ήττα της από τη Σαουδική Αραβία στην πρεμιέρα της διοργάνωσης. Η «αλμπισελέστε» είχε ουσία στο σημερινό ματς με τους παίκτες να ζητούν πάση θυσία τη νίκη. Τελικά οι τρεις βαθμοί ήρθαν και τώρα μένει ο τελευταίος αγώνας της τρίτης αγωνιστικής με την Πολωνία το αποτέλεσμα του οποίου θα κρίνει και την πρόκριση. Το Μεξικό έμεινε στον έναν βαθμό και ο επόμενος του αγώνας θα είναι με τη Σαουδική Αραβία.

Οι παίκτες της Αργεντινής μπήκαν με διάθεση να πιέσουν από τα πρώτα, κιόλας, λεπτά. Το Μεξικό φρόντισε να κλείνει καλά τους χώρους με αποτέλεσμα η ομάδα του Σκαλόνι να μην μπορεί να δημιουργήσει φάσεις μπροστά από την εστία του Οτσόα.

Στο 26΄ο Μοντιέλ έκανε μία επικίνδυνη μπαλιά με τους παίκτες του Μεξικού να απομακρύνουν. Ο Μεξικανός τερματοφύλακας έδειξε την ποιότητά του σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μέσι, λίγο πριν τη συμπλήρωση του 40λεπτου.

Στο 41’ ο Λαουτάρο πήρε την κεφαλιά αλλά δεν κατάφερε να φανεί απειλητικός. Στο 45’ λεπτό ο Μαρτίνεζ μπλόκαρε τη μπάλα ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Βέγκα.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς την πολύ μεγάλη φάση μπροστά από τις δύο εστίες.

Στην επανάληψη η ομάδα του Σκαλόνι είχε την κατοχή της μπάλας αλλά όσο αργούσε να έρθει το γκολ τόσο πιο πολύ αγχώνοντας οι παίκτες της Αργεντινής μη μπορώντας να ολοκληρώσουν τις τελικές τους προσπάθειες. Στο 56’ ο Ντι Μαρία έκανε το γύρισμα αλλά δεν βρέθηκε κάποιος συμπαίκτης του στην πορεία της μπάλας.

Τελικά το γκολ ήρθε στο 64’ με τον Μέσι ο οποίος βρήκε χώρο, σούταρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0 για την Αργεντινή. Αυτό ήταν το 8ο γκολ για τον σούπερ σταρ της Παρί Ζεν Ζερμέν σε τελική φάση Μουντιάλ.

Ο σούπερ σταρ της Αργεντινής έχασε νέα ευκαιρία στο 77’ μετά από σπάσιμο της μπάλας από τον Άλβαρεζ.

Η Αργεντινή συνέχισε να πιέζει για ένα δεύτερο γκολ το οποίο και ήρθε στο 87’. Ο Φερνάντεζ με ένα εκπληκτικό σε δύναμη σουτ λίγο έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το τελικό 2-0.

Αργεντινή (Λ. Σκαλόνι): E. Μαρτίνες, Μοντιέλ (63’ Μολίνα), Οταμέντι, Λ. Μαρτίνες, Ακούνια, Ντε Πολ, Ροντρίγκες (57’ Φερνάντες), Ντι Μαρία (69’ Ρομέρο), Μέσι, Μακ Άλιστερ (69’ Παλάσιος), Λαουτάρο (63’ Γ. Άλβαρες)

Μεξικό (Τ. Μαρτίνο): Οτσόα, Μοντές, Αραούχο, Μορένο, Κ. Άλβαρες (67’ Χιμένες), Ερέρα, Γκουαρδάδο (41’ Γκουτιέρες), Τσάβες, Γκαγιάρδο, Λοσάνο (73’ Αλβαράδο), Βέγκα (67’ Αντούνα)

Εάν επιθυμείτε να σχολιάσετε το παραπάνω άρθρο ή οτιδήποτε άλλο στο Youfly, επισκεφτείτε τη σελίδα μας στο Facebook. Ή στείλτε μας μήνυμα στο Twitter. Για φωτογραφικό υλικό και ιστορίες, μεταβείτε στο Instagram μας.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) Youfly.com
Άκης Φωτόπουλος
Ο Άκης Φωτόπουλος ξεκίνησε τη δημοσιογραφία στην εφημερίδα Μακεδονία το 1983. Ασχολήθηκε με το αθλητικό, καλλιτεχνικό και τηλεοπτικό ρεπορτάζ. Έχει εργαστεί στα περιοδικά: Τηλέραμα, Ραδιοτηλεόραση, TV Zάπινγκ, ΕΝΑ, Εικόνες. Στη τηλεόραση εργάστηκε ως ρεπόρτερ στον τηλεοπτικό σταθμό Star Channel το διάστημα 1993 -95. Διετέλεσε υπεύθυνος επικοινωνίας του Alpha Θεσσαλονίκης την περίοδο 2005 -2007. Μέχρι πρότινος εργάζονταν στην εφημερίδα Έθνος της Κυριακής (TV Έθνος). Πλέον είναι συντάκτης στο youfly.com. Eίναι πατέρας ενός 11χρονου κοριτσιού, της Σοφίας.