20.9 C
Athens
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Μουντιάλ 2022: Αυστραλία – Δανία 1-0, Τα highlights του αγώνα

Μεγάλη νίκη πρόκριση στο Μουντιάλ για τη νοκ άουτ φάση της διοργάνωσης πανηγύρισαν οι Αυστραλοί μετά τη νίκη τους επί της Δανίας με 1-0.

Το μοναδικό γκολ των Αυστραλών που έμελλε να’ ναι και το νικητήριο πέτυχε ο Μάθιου Λέκι στο 60′. Η ομάδα του Άρνολντ συγκέντρωσε έξι βαθμούς στον τέταρτο όμιλο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι είναι η δεύτερη φορά που η Αυστραλία παίρνει την πρόκριση από τη φάση των ομίλων, ενώ στις τέσσερις από τις προηγούμενες πέντε παρουσίες της στην κορυφαία αυτή ποδοσφαιρική διοργάνωση δεν είχε καταφέρει να συνεχίσει μετά τα ματς στην πρώτη φάση των Μουντιάλ.

Η Δανία, που ήταν μεγάλη έκπληξη του περσινού Euro, τερμάτισε στην τέταρτη θέση του ομίλου με έναν βαθμό.

Η ομάδα του Γιούλμαν είχε στο ξεκίνημα την κατοχή της μπάλας και πίεζε για το γκολ. Στο 7′ ο Ράιαν μπλόκαρε προσπάθεια του Μπρέιθγουεϊτ.

Ο αγώνας είχε λίγες καλές στιγμές στο πρώτο 20λεπτο. Στο 19′ η Δανία είχε μία καλή φάση όταν ο Μέλε γύρισε την μπάλα και ο Ράιαν την έχασε αλλά ο Σούταρ πρόλαβε κι έδιωξε τη μπάλα.

Η νίκη της Αυστραλία κι η ήττα της Δανίας στο Μουντιάλ

Τρία λεπτά αργότερα, ο Σμάιχελ μπλόκαρε σουτ του ΜακΓκρι. Στο 25′ η Δανία απείλησε ξανά αλλά το σουτ του Όλσεν ήταν αδύναμο.

Η ομάδα του Άρνολντ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο ημίχρονο και απειλούσε με στατικές φάσεις.

Η Αυστραλία έκανε το 1-0 στο 60’ με ωραίο ατομική προσπάθεια του Λέκι. Στο 73′ ο Κορνέλιους πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Η ομάδα του Γιούλμαν δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά. Η Δανία δεν έκανε φάση μετά το γκολ που δέχθηκε, με την Αυστραλία να κρατάει με σχετική άνεση το προβάδισμά της.

Δύο λεπτά πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα ο Μπα σούταρε μέσα από τη μεγάλη περιοχή στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Αυστραλία (Άρνολντ): Ράιαν, Ντέγκενεκ, Σούταρ, Ρόουλς, Μπέχιτς, Λέκι (89′ Χρούστιτς), Ιρβάιν, Μόουι, Γκούντγουιν (46′ Μπάκους), Ντιουκ (82′ Μακλάρεν), Μακγκρί (74′ Ράιτ)

Δανία (Γιούλμαν): Σμάιχελ, Ρ. Κρίστενσεν (46′ Μπαχ), Άντερσεν, Α. Κρίστενσεν, Μάλε (70′ Κορνέλιους), Χέιμπιεργκ, Γένσεν (59′ Ντάμσγκααρντ), Σκοβ Όλσεν (70′ Σκοβ), Έρικσεν, Λίντστρεμ, Μπρέθγουεϊτ (59′ Ντόλμπεργκ)

Εάν επιθυμείτε να σχολιάσετε το παραπάνω άρθρο ή οτιδήποτε άλλο στο Youfly, επισκεφτείτε τη σελίδα μας στο Facebook. Ή στείλτε μας μήνυμα στο Twitter. Για φωτογραφικό υλικό και ιστορίες, μεταβείτε στο Instagram μας.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) Youfly.com

Άκης Φωτόπουλος
Ο Άκης Φωτόπουλος ξεκίνησε τη δημοσιογραφία στην εφημερίδα Μακεδονία το 1983. Ασχολήθηκε με το αθλητικό, καλλιτεχνικό και τηλεοπτικό ρεπορτάζ. Έχει εργαστεί στα περιοδικά: Τηλέραμα, Ραδιοτηλεόραση, TV Zάπινγκ, ΕΝΑ, Εικόνες. Στη τηλεόραση εργάστηκε ως ρεπόρτερ στον τηλεοπτικό σταθμό Star Channel το διάστημα 1993 -95. Διετέλεσε υπεύθυνος επικοινωνίας του Alpha Θεσσαλονίκης την περίοδο 2005 -2007. Μέχρι πρότινος εργάζονταν στην εφημερίδα Έθνος της Κυριακής (TV Έθνος). Πλέον είναι συντάκτης στο youfly.com. Eίναι πατέρας ενός 11χρονου κοριτσιού, της Σοφίας.