Σε virtual εκδοχή πραγματοποιήθηκαν για πρώτη φορά τα φετινά Drama Desk Awards, ενός από τους μεγαλύτερους θεατρικούς θεσμούς στη Νέα Υόρκη που μετρά 65 χρόνια και στον οποίο διαγωνίζονται παραστάσεις ιδιαίτερα υψηλού επιπέδου. Για τα μιούζικαλ του Off Broadway, μεγάλοι νικητές της βραδιάς ήταν το «Moulin Rouge» αλλά και το «A Strange Loop» στην κατηγορία Outstanding Musical, όπου συγκέντρωσαν πέντε διαφορετικά βραβεία έκαστος.
Ανάμεσα στους υπόλοιπους νικητές ήταν η παράσταση «The Inheritance» στην κατηγορία Outstanding Play.
Ακολούθησαν τα έργα «Little Shop of Horrors», «Jagged Little Pill» και «Tina: The Tina Turner Musical», με την κάθε παράσταση να συγκεντρώνει από δύο βραβεία, και το «West Side Story», ένα.
Οικοδεσπότης της βραδιάς ήταν ο Frank DiLella, ενώ πλήθος μεγάλων προσωπικοτήτων του Broadway, κατέφθασε… εικονικά από το σαλόνι του, δίνοντάς μας μια γεύση για το πώς θα διαμορφωθούν αντίστοιχα θεάματα λόγω κορωνοϊού.
Η τελετή γιόρτασε επίσης τη ζωή και την πολιτιστική κληρονομιά του αμερικανού παραγωγού και σκηνοθέτη Hal Prince, ενός από τους πρώτους που κατέκτησαν το αγαλματίδιο των Βραβείων Drama Desk.
Το βραβείο Harold Prince θα απονέμεται κάθε χρόνο για εξαιρετικές συνεισφορές στο θέατρο. Φέτος απονεμήθηκε μετά θάνατον, καθώς ο σπουδαίος παραγωγός έφυγε από τη ζωή στις 31 Ιουλίου 2019, σε ηλικία 91 ετών.
Ακολουθεί αναλυτικά μέρος της λίστας με τους μεγάλους νικητές:
Outstanding Play
Cambodian Rock Band, by Lauren Yee, Signature Theatre
Greater Clements, by Samuel D. Hunter, Lincoln Center Theater
Halfway Bitches Go Straight to Heaven, by Stephen Adly Guirgis, Atlantic Theater Company/LAByrinth Theater Company
Heroes of the Fourth Turning, by Will Arbery, Playwrights Horizons
*The Inheritance, by Matthew Lopez (ΒΡΑΒΕΙΟ)
Outstanding Musical
Octet, Signature Theatre
The Secret Life of Bees, Atlantic Theater Company
Soft Power, The Public Theater
*A Strange Loop, Playwrights Horizons/Page 73 Productions (ΒΡΑΒΕΙΟ)
The Wrong Man, MCC Theater
Outstanding Revival of a Play
Fefu and Her Friends, Theatre for a New Audience
for colored girls who have considered suicide/when the rainbow is enuf, The Public Theater
Mac Beth, Red Bull Theater/Hunter Theater Project
Much Ado About Nothing, The Public Theater
*A Soldier’s Play, Roundabout Theatre Company (ΒΡΑΒΕΙΟ)
Outstanding Revival of a Musical
*Little Shop of Horrors (ΒΡΑΒΕΙΟ)
The Unsinkable Molly Brown, Transport Group
West Side Story
Outstanding Actor in a Play
Charles Busch, The Confession of Lily Dare
*Edmund Donovan, Greater Clements (ΒΡΑΒΕΙΟ)
Raúl Esparza, Seared
Francis Jue, Cambodian Rock Band
Triney Sandoval, 72 Miles to Go…
Kyle Soller, The Inheritance
Outstanding Actress in a Play
Rose Byrne, Medea
*Liza Colón-Zayas, Halfway Bitches Go Straight to Heaven (ΒΡΑΒΕΙΟ)
Emily Davis, Is This A Room
April Matthis, Toni Stone
Ruth Negga, Hamlet)
Outstanding Choreography
Camille A. Brown, for colored girls who have considered suicide/when the rainbow is enuf
Anne Teresa De Keersmaeker, West Side Story
Keone Madrid and Mari Madrid, Beyond Babel
Kathleen Marshall, The Unsinkable Molly Brown
Sonya Tayeh, Moulin Rouge! (ΒΡΑΒΕΙΟ)
Travis Wall, The Wrong Man
Outstanding Scenic Design for a Musical
Julian Crouch, Little Shop of Horrors
Anna Louizos, Scotland, PA
*Derek McLane, Moulin Rouge! (ΒΡΑΒΕΙΟ)
Clint Ramos, Soft Power
Amy Rubin and Brittany Vasta, Octet
Outstanding Costume Design for a Play
Asa Benally, Blues for an Alabama Sky
Montana Levi Blanco, Fefu and Her Friends
Toni-Leslie James, for colored girls who have considered suicide/when the rainbow is enuf
Antony McDonald, Judgment Day
*Rachel Townsend and Jessica Jahn, The Confession of Lily Dare (ΒΡΑΒΕΙΟ)
Kaye Voyce, Coriolanus
Outstanding Costume Design for a Musical
Vanessa Leuck, Emojiland
Jeff Mahshie, Bob & Carol & Ted & Alice
Mark Thompson, Tina: The Tina Turner Musical
Anita Yavich, Soft Power
*Catherine Zuber, Moulin Rouge! (ΒΡΑΒΕΙΟ)
Outstanding Lighting Design for a Musical
Betsy Adams, The Wrong Man
Jane Cox, The Secret Life of Bees
Herrick Goldman, Einstein’s Dreams
Bruno Poet, Tina: The Tina Turner Musical
*Justin Townsend, Moulin Rouge! (ΒΡΑΒΕΙΟ)
Outstanding Sound Design for a Musical
Tom Gibbons, West Side Story
Kai Harada, Soft Power
*Peter Hylenski, Moulin Rouge! (ΒΡΑΒΕΙΟ)
Hidenori Nakajo, Octet
Nevin Steinberg, The Wrong Man
Επιμέλεια: Κωνσταντίνα Μπιτζήλου