11.9 C
Athens
Κυριακή, 27 Νοεμβρίου, 2022

Θεατρικά Κορφιάτικα βραβεία 2020 | Οι πρώτες υποψηφιότητες

ΘΕΑΤΡΙΚΑ ΚΟΡΦΙΑΤΙΚΑ ΒΡΑΒΕΙΑ 2020

ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ


Η Οργανωτική Επιτροπή και το Δ.Σ  της 39ης Απονομής των Θεατρικών Κορφιάτικων Βραβείων 2020, έπειτα από τον τρίτο και οριστικό έλεγχο σχετικά με τις 10 πρώτες κατηγορίες των υποψηφιοτήτων για τη θεατρική σεζόν 2019 – 2020 και με την τελική έγκριση του Προέδρου και Ιδρυτή της Ακαδημίας Ελληνικών Βραβείων Τέχνης, κ. Δημήτρη Μουζακίτη, ανακοινώνει επισήμως τους υποψήφιους στις αντίστοιχες κατηγορίες:

Οι 10 πρώτες κατηγορίες είναι οι εξής:

  1. Α’ ΑΝΔΡΙΚΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΠΡΟΖΑΣ  – «ΜΑΝΟΣ ΚΑΤΡΑΚΗΣ»
  2. Α’ ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΠΡΟΖΑΣ –  «ΕΛΕΝΗ ΧΑΤΖΗΑΡΓΥΡΗ»
  3. ΑΝΔΡΙΚΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ  – «ΘΑΝΟΣ ΚΩΤΣΟΠΟΥΛΟΣ»
  4. ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΕΡΜΗΝΕΙΑ  – «ΜΑΡΙΑ ΑΛΚΑΙΟΥ»
  5. ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ –  «ΜΙΝΩΑΣ ΒΟΛΑΝΑΚΗΣ»
  6. ΘΕΑΤΡΙΚΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ –  «ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΠΟΥΡΝΕΛΗ»
  7. ΚΙΝΗΣΗ – ΧΟΡΟΓΡΑΦΙΑ –  «ΓΙΑΝΝΗΣ ΦΛΕΡΥ»
  8. ΜΟΝΟΛΟΓΟΣ –  «ΧΡΥΣΑ ΣΠΗΛΙΩΤΗ»
  9. ΠΑΙΔΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ –  «ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΤΑΜΙΤΗΣ»
  10. ΘΕΑΤΡΙΚΟΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ –  «ΑΛΕΚΟΣ ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΟΣ»

Πιο αναλυτικά οι υποψηφιότητες :

Α’ ΑΝΔΡΙΚΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΠΡΟΖΑΣ «ΜΑΝΟΣ ΚΑΤΡΑΚΗΣ»

Δρόσος Δημήτρης / «Άνθρωποι και ποντίκια»

Κακούρης Λεωνίδας / «Κάτω Παρθενώνας»

Καρατζογιάννης Μάνος / «Φυλές»

Μουμούρης Μάξιμος / «Τζάσμιν»

Νούσιας Τάσος / «Ιστορία χωρίς όνομα»

Σερβετάλης Άρης / «Ρινόκερος»

Α’ ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΠΡΟΖΑΣ «ΕΛΕΝΗ ΧΑΤΖΗΑΡΓΥΡΗ»

Αλεξανιάν Χριστίνα / «Ανάμνηση Σμύρνης»

Λουιζίδου Ρένια / « The Children»

Μεντή Νένα / «Μαρίκα»

Παπαληγούρα Λένα / «Η Δασκάλα με τα χρυσά μάτια»

Πρωτόπαππα Μαρία / «Ποιος φοβάται τη Βιρτζίνια Γουλφ»

Τουμασάτου Μαριάννα / «Νούρα, ένα πένθιμο μπλουζ»

ΑΝΔΡΙΚΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ «ΘΑΝΟΣ ΚΩΤΣΟΠΟΥΛΟΣ»

Αλιφερόπουλος Προμηθέας / «Ποιος φοβάται τη Βιρτζίνια Γουλφ»

Βελέντζας Μελαχρινός / «Lemon»

Μπουρδούμης Αλέξανδρος / «Προσωπική συμφωνία»

Νιάρρος Γιάννης / «Ποιος σκότωσε το σκύλο τα μεσάνυχτα»

Παπαδοκωνσταντάκης Μάρκος / «Η Δασκάλα με τα χρυσά μάτια»

Στεφόπουλος Γιάννης / «Terror»

ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΕΡΜΗΝΕΙΑ «ΜΑΡΙΑ ΑΛΚΑΙΟΥ»

Βιδάλη Μαίρη / «Λεωφορείο ο Πόθος»

Δημητροπούλου Ευγενία / «Ωνάσης: Τα θέλω όλα»

Μανωλάκου Σοφία / «Εξόριστοι»

Σκαφιδά Γιούλικα / «Η Δασκάλα με τα χρυσά μάτια»

Σταμούλη Έφη / «Σωτηρία με λένε»

Τυρέα Έλενα / «Φελίτσε και Λίλυ»

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ «ΜΙΝΩΑΣ ΒΟΛΑΝΑΚΗΣ»

«Άνθρωποι και ποντίκια» / Ομάδα Cartel – Β. Μπισμπίκης – Φ. Τζήμα

«Πατέρας» / Αθηναϊκά Θέατρα Α.Ε.

«Ρινόκερος» / ΑΜ ΤΕΧΝΗΧΩΡΟΣ Ε.Ε.

«Ποιος φοβάται τη Βιρτζίνια Γουλφ» / Κάρολος Παυλάκης

«Μαρίκα» / Χώρα ΑΕΒΕ Πολιτιστικές Εκδηλώσεις

«Ερωτόκριτος» / Θέατρο των Vivi

ΘΕΑΤΡΙΚΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ «ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΠΟΥΡΝΕΛΗ»

Θεατρικές Σκηνές / «Ωνάσης : Τα θέλω όλα»

Θεατρικές Επιχειρήσεις Τάγαρη / «Η Δασκάλα με τα χρυσά μάτια»

People Entertainment Group / “Chicago”

Εθνικό Θέατρο / «Ο άνθρωπος που γελά»

Εθνικό Θέατρο – Δημοτικό Θέατρο Πειραιά / «Μακμπέθ»

Ηλίας Μαροσούλης – Άγγελος Κοταρίδης / «Το δικό μας σινεμά»

ΚΙΝΗΣΗ – ΧΟΡΟΓΡΑΦΙΑ «ΓΙΑΝΝΗΣ ΦΛΕΡΥ»

Φωκάς Ευαγγελινός / «Το δικό μας σινεμά»

Κατερίνα Καμερίδου / «Ζητείται Σεφ της κωμωδίας»

Τηλέμαχος Μουδατσάκις / «Ερωτόκριτος»

Θοδωρής Πανάς / «Ανάμνηση Σμύρνης»

Αγγελική Στελλάτου / «Ο άνθρωπος που γελά»

Σοφία Σπυράτου / «Οδύσσεια… στον πηγαιμό για την Ιθάκη»

Αγγελική Τρομπούκη / «Moby Dick»

Chali Jennings / «Chicago»

ΜΟΝΟΛΟΓΟΣ «ΧΡΥΣΑ ΣΠΗΛΙΩΤΗ»

Κοκκίδου Ελένη / «Η Γυναίκα της Πάτρας»

Κορινθίου Μαρία / «Τζόρνταν»

Μουκίου Ηρώ / «Η φωνή της Λουντμίλα»

Ναυπλιώτου Μαρία / «Master Class»

Ρεβή Αναστασία / «Λουκρητία: Η εταίρα/Η αγία»

Σαράντης Μιχάλης / «Αίας»

ΠΑΙΔΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ «ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΤΑΜΙΤΗΣ»

«Ως την άκρη του ονείρου» / Κέλλυ Σταμουλάκη

«Όλιβερ Τουίστ» / Κωνσταντίνα Νικολαΐδη

«Το μαγικό φίλτρο» / Κωνσταντίνα Σαραντοπούλου

«Ήμουν παιδί το ’21 με τον Θεόδωρο Κολοκοτρώνη» / Ειρήνη Ιακώβου

«Θησέας και Μινώταυρος» / Κάρμεν Ρουγγέρη

«Πήτερ Παν» / Δημήτρης Αδάμης

«Οδύσσεια… στον πηγαιμό για την Ιθάκη» / Σοφία Σπυράτου

ΘΕΑΤΡΙΚΟΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ «ΑΛΕΚΟΣ ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΟΣ»

Μηνάς Βιντιάδης / «Κάτω Παρθενώνας»

Γιώργος Καπουτζίδης / «Όποιος θέλει να χωρίσει… να σηκώσει το χέρι του!»

Ελένη Καρασαββίδου / «Φελίτσε και Λίλυ»

Θανάσης Παπαθανασίου – Μιχάλης Ρέππας / «Το δικό μας σινεμά»

Αντώνης Τσιαπανίτης / «Η πόρνη από πάνω»

Βασίλης Τσιγκριστάρης / «Μπομπονιέρα»

Γιάννης Τσίρος / «Αξύριστα Πηγούνια»

Πένυ Φυλακτάκη / «Λουκρητία: Η εταίρα / Η αγία»

Οι υπόλοιπες υποψηφιότητες θα ανακοινωθούν μετά τις 18 Αυγούστου σε νέο δελτίο τύπου, παράλληλα με περαιτέρω λεπτομέρειες. Η βραδιά της απονομής θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 26 Οκτωβρίου 2020.

Youfly.com Team

Youfly.com Team
Youfly.com Teamhttps://youfly.com/
Είμαστε μια ομάδα που αγαπάμε τις Τέχνες και τον Πολιτισμό. Βάζοντας τον εαυτό μας στη θέση του κοινού, δημιουργήσαμε το youfly.com για να φέρουμε την ψυχαγωγία αλλά και τη διασκέδαση ένα βήμα πιο κοντά μας. Η ειδησεογραφική μας πλατφόρμα έχει κεντρικό άξονα τον τομέα του Πολιτισμού και των Τεχνών. Εδώ θα βρείτε όλα τα τελευταία νέα, αφιερώματα, συνεντεύξεις και πρωτογενείς ειδήσεις, απόψεις και συζητήσεις, για θεατρικές παραστάσεις, μουσικές σκηνές, κινηματογραφικές ταινίες, εικαστικά δρώμενα, κυκλοφορίες βιβλίων, ειδήσεις για τα παιδιά, ψυχαγωγικά προγράμματα τηλεοπτικών καναλιών και υπηρεσιών streaming, όπως το Netflix!

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ

Ακολουθηστε μας
56,551ΥποστηρικτέςΚάντε Like
11,229ΑκόλουθοιΑκολουθήστε
11,631ΑκόλουθοιΑκολουθήστε

ΔΗΜΟΦΙΛΗ